Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in liderliğini üstlendiği Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı’nın (SNSD) basına sızan 28 Ekim 2021 tarihli deklarasyonunda Bosna Hersek devlet kurumlarını Sırp Cumhuriyeti entitesi topraklarından atma tehdidine yer verildiği ortaya çıktı.

Istraga.ba tarafından yayınlanan deklarasyon metninde Sırp Cumhuriyeti entitesinin devlete ait bazı yetkileri kendi üzerine alarak özerklik derecesini artırmasına izin verilmemesi halinde Bosnalı Sırpların “kendi kaderini tayin hakkını” devreye sokacağı ve Bosnalı Sırp kurumlarının devlet kurumlarını entiteden “kovacağı” ifadelerine yer veriliyor.

Uluslararası toplumun Bosna Hersek’teki temsilcisi Christian Schmidt, dün Bosna Hersek Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Sırp idrecilerin devletin otoritesine meydan okuyan paralel devlet kurumları oluşturmalarına müsaade edilmeyeceğini açıklamıştı.

SNSD’nin aynı gün Pale’de Yönetim Kurulu kararıyla kabul ettiği deklarasyonda ise entitenin bu adımları atmasına izin verilmemesi ve Sırp Cumhuriyeti’nin kendi ordusu ve üst düzey adli kurumları oluşturmasına engel olunması halinde bunun “cebren” yapılacağı ve bundan böyle Bosna Hersek devlet kurumlarının Sırp Cumhuriyeti’nde faaliyet göstermelerine izin verilmeyeceği ilan ediliyor.

Bosnalı Sırp siyasetçiler, devlete ait otoritelerin entite üzerine alınmasına ilişkin ilk adımı Bosna Hersek İlaç ve Tıbbi Malzeme Kurumu’na alternatif olarak Sırp Cumhuriyeti İlaç ve Tıbbi Malzeme Kurumu kurulmasına yönelik bir yasa çıkararak atmıştı.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Arnavutluk ve Kosovalı yetkililer, Cumhuriyetin 98’inci yılını kutladı

Sonraki Haber

Çekya, Bulgaristan’dan gelen aşısız yolcular için yeni kurallar getirdi