Bosnalı Sırplardan karşı hamle

Bosna Hersek dahilindeki Sırp Cumhuriyeti entitesi hükümeti, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen taşınmaz mülklere ilişkin kanunun yeniden geçirileceğini duyurdu.

Entite hükümeti, entite dahilindeki taşınmazların devlete ait olduğuna ilişkin mahkeme kararının Dayton’a ve anayasaya aykırı olduğunu ileri sürdü.

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik de tartışmalı yasanın aynı içerikle tekrar kabul edileceğini söyledi.

Sırp Cumhuriyeti hükümeti, 10 Şubat’ta entite meclisindeki oturumda entitedeki taşınmazların mülkiyetinin entiteye ait olduğuna ilişkin bir kanun kabul etmişti. Tartışmalı kanun 13 Nisan’da yürürlüğe girmeden bir gün önce Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Anayasa Mahkemesi bu konuyu hükme bağlayana kadar yasayı askıya almıştı.

Tartışmalı yasa, İngiltere hükümetinin Bosnalı Sırp liderler Milorad Dodik ve Zeljka Cvijanovic aleyhinde yaptırım kararı almasında da etkili olmuştu.

Bosna Hersek’te entiteler üzerindeki taşınmazların devlete mi yoksa bu taşınmazları işletip kullanan yarı özerk yerel yönetimler olan entitelere mi ait olduğu konusu, ülkenin Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını kazanmasından bu yana güncelliğini koruyan bir mesele oldu.

Bosna Hersek’in NATO’ya üyelik sürecindeki en büyük pürüzlerden biri de silahlı kuvvetlerin kullandığı taşınmazların bu kuruma ait olup olmadığı konusu idi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Osmanlı’dan günümüze Hırvatistan’daki Türkleri anlatan kitap

Read Next

Eski Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi vefat etti