Bosnalı Sırp siyasetçileri çileden çıkaran iddia: Komsic, Kosova’ya gidiyor

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kosneyi Hırvat Üyesi Zeljo Komsic’in Kosova’ya ziyaret gerçekleştirmeye hazırlandığını ileri sürdü.

Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Sefik Dzaferovic’in Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’e sert eleştiriler yönelttiği bir dönemde Komsic’in de Kosova’yı ziyarete hazırlandığını söyleyen Dodik, “Bu yapılan parmağını Sırbistan, Sırp Cumhuriyeti ve tüm Sırp halkının gözüne sokmaktır. Bu, komşuluk ruhuna sığmaz” diye konuştu.

Sırbistan’ın Bosna Hersek’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdiğini vurgulayan Dodik,  buna rağmen Saraybosna’nın Sırbistan aleyhindeki seferberliğinden vazgeçmediğini ve şimdi de Komsic’i Kosova’ya gönderdiğini ileri sürdü.

Dodik, “Bugün suçlamaların hedefinde Sırbistan var, yarın bu Hırvatistan olur. Sormak istiyorum, Boşnaklar Bosna Hersek’te kiminle beraber yaşamak istiyor ve yalandan destekledikleri iyi komşuluk politikası bu mu?” diye konuştu

Sarovic: “Diplomatik skandal olur”

Muhalefetteki Sırp Demokratik Partisi (SDS) lideri Mirko Sarovic, Komsic’in Bosna Hersek Devlet Başkanlığı’nın Kosova konusundaki tutumunu çiğneyerek bu ülkeyi ziyaret etmesinin diplomatik skandal olacağını söyledi.

Nezavisne Novine’ye konuşan Sarovic, “Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesinin kendi devletinin tutumlarına aykırı davranması asla kabul  edilemez” dedi.

Bosna Hersek, Sırp siyasetçilerin muhalefeti nedeniyle Kosova’yı tanıma kararı alamıyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

“Üsküp’te Osmanlı Mimari Eserleri” kitabının müellifi Lidya Kumbaracı vefat etti

Read Next

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Başmüftü Hacı ile bir araya geldi