Bosna Hersek’teki Sırp partileri, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko’nun soykırımları inkarı yasaklayan düzenlemeyi yasalaştırmasını protesto amacıyla Bosna Hersek devlet kurumlarını boykot kararı aldı.

Bosna Hersek’i oluşturan iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti‘nin (RS) muhalif liderlerinden Branislav Borenoviç, dün tertiplenen basın toplantısında devlet başkanlığı, parlamento ve devlet düzeyinde hükümetin etkileneceği boykotun 27 Temmuz itibarıyla yürürlüğe konulacağını ilan etti.

Entite düzeyindeki parlamento Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi’nin Başkanı Nedelyko Çubriloviç de Sırp milletvekillerinin Srebrenitsa soykırımının inkarına ilişkin mesele devam ettiği sürece ne kurumların çalışmasına ne de karar alma sürecine iştirak etmeyeceklerini açıkladı.

Bosnalı Sırp partilerinin boykot inisiyatifine liderlik eden Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp Üyesi Milorad Dodik, birilerinin web sitesinde yayınlayarak kanun geçirdiği bir ülkede yaşamak istemediklerini söyledi. Dodik, haftasonu yaptığı bir açıklamada ise Yüksek Temsilci Inzko’nun soykırımların inkarını suç sayan yasa tasarısının Bosnalı Sırpların ülkeden ayrılmaları için nihai etken olacağını ileri sürmüştü.

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, Bosnalı Sırpların muhalefeti nedeniyle ülke parlamentosunun uzun süredir geçiremediği soykırımları inkar yasasını, Bosna Hersek’te savaşa son veren Dayton Barış Anlaşması’nın Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi’ne tanıdığı olağanüstü yetkilere dayanarak kanunlaştırmıştı.

Soykırımları inkar edenler ile savaş suçlularını yüceltenlerin en az üç ay hapis cezasına çarptırılmalarını öngören yasal düzenleme, Bosna Hersek Resmi Gazetesi’nde yayınlanır yayınlanmaz uygulamaya konulacak.

Bosna Hersek’te soykırım olduğu uluslararası mahkeme kararları ile sabit olan Srebrenitsa Soykırımı’nın Bosnalı Sırp yetkililer tarafından aleni bir şekilde inkar edilmesi, uluslararası toplum tarafından ülkede kamu huzurunu bozan bir eylem olarak değerlendiriliyor.

Balkan News

Önceki Haber

K. Makedonya Tokyo Olimpiyatları’nda ilk madalyasını garantiledi

Sonraki Haber

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev: Bulgaristan AB genişlemesinin en büyük taraftarı