Bosnalı Sırp liderlerden Dayton’ın 27. yılı açıklaması

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljka Cvijanovic ve Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik, Dayton Barış Anlaşması’nın paraf edilmesinin 27. yılı vesilesiyle mesaj yayınladı.

Srna Ajansı’na konuşan Cvijanovic, Dayton Barış Anlaşması’nın özüne dönüşün öncelikleri olduğunu zira 27 yıl önce imzalanan anlaşmanın hiçbir tarafın haksızlığa uğradığını hissetmediği anayasal ve siyasi bir sistem sunduğunu söyledi.

Dış faktörlerin Bosna Hersek’e müdahalesinin Bosna Hersek’te yetkileri entitelerden koparmak suretiyle Dayton’a uygun olmayan merkeziyetçi bir yapı oluşturduğunu ileri süren Cvijanovic, Bosna Hersek’te gerginliğin sona ermesi ve daha iyi bir iş birliği ortamının Dayton’ın “özüne dönüş” ile mümkün olduğunu belirtti.

Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik ise Cvijanovic ile birlikte RS’yi güçlendirmeye devam edeceklerini söyledi.

Uluslararası toplumun müdahalelerinin RS’yi bağımsızlığa ittiğini ileri süren Dodik, RS’nin pozisyonunu müdafa etmekten vazgeçmeyeceğini söyledi.

Sırp lider Dodik’in liderliğini üstlendiği Bağımsız Sosyal Demokratlar Hareketi (SNSD) entite hükümetinin devlete ait yetkileri entite üzerine almaya yönelik hamleleri Bosna Hersek’te gerginliğe neden olmuş ve RS’nin kendi hakimler ve savcılar yüksek kurulu, ordusu ve vergilendirme sistemini kurabilmesi için entite hükümetine yetki veren yasal düzenlemeler, Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Münib Engin Noyan Prizren’de konferans verdi

Read Next

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Cumhurbaşkanı Erdoğan çok kilit ve önemli bir rol oynadı