Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko’nun soykırımın inkarını suç sayan bir düzenlemeyi yasalaştırması sonrasında Srebrenitsa soykırımını her fırsatta inkar eden Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in hapsedilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

„Change.org“ sitesi üzerinde “Želimo da Milorad Dodik bude uhapšen i procesuiran” (Milorad Dodik’in yargılanmasını ve hapsedilmesini istiyoruz) başlığıyla açılan imza kampanyasına an itibariyle 36 bini aşkın kişi imza attı.

İmza kampanyasına bu link üzerinden erişilebiliyor.

Kanada Soykırım Araştırma Enstitüsü (IGK) Dodik’in azlini talep etti

Kanada Soykırım Araştırma Enstitüsü de Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya yönelik bir mektup kaleme alarak Kanada’nın Milorad Dodik’in Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliği makamından azledilmesi ve kendisine siyaset yasağı getirilmesi için Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği nezdinde girişimde bulunmasını talep etti.

Soykırımı inkar yasasına sert tepki gösteren, Bosna Hersek’i parçalama tehditlerinde bulunan ve Sırp Cumhuriyeti entitesinin Bosna Hersek’in devlet kurumlarının çalışmasını bloke edeceğini ilan eden Bosnalı Sırp lideri barış ve güvenlik için bir tehdit olarak tanımlayan enstitü, Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması için destek talebinde bulundu.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Bulgaristan’da vatandaşların yaklaşık yüzde 60’ı geçici hükümeti onaylıyor

Sonraki Haber

Avrupa’daki aşırı yağışların, 2100 yılına kadar karalarda 14 kat artması bekleniyor