Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi’nin kararını Sırp Cumhuriyeti entitesinde uygulamayacaklarını açıkladı.

Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti hükümet koalisyonundaki parti liderleri ile gerçekleştirdiği toplantının ardından konuşan Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı (SNSD) lideri Dodik, Yüksek Temsilci Schmidt’in Sırp Cumhuriyeti entitesindeki taşınmaz malların entite mülkiyetine kaydedilmesini öngören yasayı askıya alma kararını uygulamayacaklarını duyurdu.

Dodik, “Kanun yazıldığı şekliyle aynen uygulanacak, bu cumhuriyet organlarının vazifesi. Schmidt’in tek bir kararını dahi resmi gazetede yayınlamayacağız. Bu da bunların Sırp Cumhuriyeti’nde uygulanmayacağı manasına geliyor” dedi.

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi tarafından uygulanması askıya alınan tartışmalı kanun, Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi tarafından 10 Şubat tarihinde geçirilmişti. Bosna Hersek Anayasası’nın daha önceki ilgili kararlarına aykırı olan kanun, ormanlar, nehirler ve ekilebilir alanlar dahil entitedeki taşınmaz mülklerin devlete değil entiteye ait olarak kaydedilmesini öngörüyordu.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

TÜ’de “Bulgaristan-Yunanistan Sınır Ötesi İş Birliği” konferansı düzenlendi

Sonraki Haber

TİKA’dan Arnavutluk’taki ihtiyaç sahiplerine ramazan yardımı