Bosnalı Sırp lider Dodik, Putin’le görüştü: “Israrlı tutumunuz, Sırp Cumhuriyetini koruyor”

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp üyesi Milorad Dodik, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Ekim ayındaki seçimler öncesinde Putin’in Sırp lidere siyasi desteği olarak değerlendirilen görüşmede Putin, Moskova’nın Bosna Hersek’in Sırp entitesi ile iş birliğini güçlendirmek istediğini söyledi. Putin, Dodik’e seçimlerde başarı diledi.

Sırp Cumhuriyeti Radyo ve Televizyonu’nun (RTRS) haberine göre Dodik, Putin’e Rusya’nın Dayton Barış Anlaşması konusundaki ısrarlı tavrının entiteyi muhafaza ettiğini söyledi. Dodik, “Sizin gibi dostlara sahip olmak bizim için mühim. Bosna Hersek’te seçim olacağı ve benim de Sırp Cumhuriyeti başkanlığı için yarışacağım doğru. Anketler, problem olmayacağını gösteriyor. İyi bir sonuç umut ediyoruz” diye konuştu.

Görüşmede Dodik, “Aslına bakarsanız, sizinle olan irtibatımız konumumuzu güçlendiriyor. Birkaç gün önce Bosna Hersek milli takımının Rusya ile bir maç yapmasını temin ettik. Ülkenin bir kısmı buna aleyhtar olsa da bunun olacağı için bilhassa gururluyum” dedi.

Habere göre Putin ise sporun halkları birbirinden ayırmak yerine birleştirmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Rusya’da askeri kısmi seferberlik ilan edildi

Read Next

Osmani, vize muafiyeti meselesine acil bir çözüm bulunmasını istedi