Bosnalı liderler AB’nin talep ettiği reformlar konusunda uzlaştı

Bosna Hersek’te iktidardaki Boşnak, Sırp ve Hırvat partileri, Avrupa Birliği’nin talep ettiği reformlar konusunda uzlaşma sağladı. 

Ülkenin AB üyeliği yolunda ilerlemesini sağlayacak kritik adım ile Boşnak, Hırvat ve Sırp partilerinin liderleri, bir dizi reform yasasının yanı sıra Boşnak ve Hırvat partileri arasında tartışma konusu olan seçim yasası değişikliklerini de içeriyor. 

Ülkedeki en büyük Sırp partisi Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı (SNSD) tarafından organize edilen toplantıya, SNSD lideri Dodik’in yanı sıra Bosna Hersek Sosyal Demokrat Partisi (SDP) lideri Nermin Niksic, Bizim Parti (NS) Başkanı Edin Forto, Halk ve Adalet (NiP) Başkanı Elmedin Konakovic ve Bosna Hersek Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) Başkanı Dragan Covic katıldı. 

Banya Luka’daki toplantıyı memnuniyetle karşılayan Covic, şubat sonuna kadar seçim yasasındaki değişiklikleri tamamlayıp AB ile müzakere fasıllarını açmak için reform öncelikleri üzerinde çalışmaya devam edeceklerini söyledi. 

Sırp lider Dodik ise toplantının yapıcı olduğunu ve seçim yasası hususunda ilerleme sağlandığını açıkladı. SNSD tarafından yayınlanan açıklamada ise toplantıda Bosna Hersek’in AB’ye üyelik yolunda kilit önemdeki konularda ilerleme sağlandığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca detayları açıklanmayan anlaşmanın şubat ayı sonunda tamamlanacağı duyuruldu. 

Uzlaşı, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’in yerel siyasetçilerin uzlaşmaya varamamaları durumda seçim yasasında teknik değişiklikler yaparak sürecin istismar edilmesini önleyeceği şeklindeki açıklamasından sonra geldi. 

Bosna Hersek medyasında yer alan haberlere göre Schmidt’in hafta sonuna kadar yeni bir kanun dayatma yoluna mı gideceği, yoksa şubat ayını mı bekleyeceği şimdilik bilinmiyor. 

Bosna Hersekli liderler AB reformlarında uzlaşması, ayrıca Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic’in önümüzdeki hafta Saraybosna’ya yapacağı ziyaretten hemen önce geldi. 


Kaynak: Balkan News 

Read Previous

BM: İsrail, Gazze’ye insani yardımların teslimatını engelliyor

Read Next

Sırbistan’dan sonra Hırvatistan da zorunlu askerliği tartışıyor