Bosnalı Hırvat liderden üçüncü entite tehdidi

Bosna Hersek Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) lideri Dragan Covic, Boşnak ve Hırvatların yoğun olarak yaşadığı Bosna Hersek Federasyonu entitesinin yeniden düzenlenmesi sürecini başlatmak durumunda kalabileceklerini söyledi.

Bosna Hersek’in Hırvatların da vatanı olduğunu ve vatanlarını korumak istediklerini vurgulayan Covic, mevcut seçim yasalarının Bosnalı Hırvatlar açısından adil olmadığını ve değiştirilmemesi halinde Hırvatların anayasa değişikliği ve Bosna Hersek Federasyonu entitesinin yeniden düzenlenmesi sürecini başlatmak zorunda kalacaklarını ileri sürdü. 

Covic’in bu ifadelerle Bosna Hersek Federasyonu entitesinin bölünerek Hırvatlara ait üçüncü bir entite oluşturulmasını kastettiğine inanılıyor.

Kendisinin Sırp lider Dodik ile birlikte Bosna Hersek’te yeni bir savaş çıkmaması için siyaset yaptıklarını iddia eden Covic, Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi’ndeki konuşmasını da bu nedenle yaptığını söyledi.

Seçim reformu görüşmelerinin sona yaklaştığına dikkat çeken Covic, Hırvat Halk Meclisi’nin 19 Şubat’ta gerçekleştireceği oturumda bu meselede nasıl bir tavır takınılacağına karar vereceğini söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan-Kuzey Makedonya yakınlaşması, yeni bir dönemin başlangıcı mı?

Read Next

Hindistan’da başörtüsü taktığı için sözlü tacize uğrayan Muskan Khan: Korkmuyorum