Bosna Hersek’i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Hersek Federasyonu entitesinin eğitimden sorumlu bakanlarından oluşan bir heyet, Türkiye’de temaslarda bulundu.

Bosna Hersek heyeti, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı ve İstanbul Üniversitesi’ni ziyaret etti. 

Tecrübe paylaşım programı çerçevesinde Bosna Hersek heyeti, YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş tarafından kabul edilirken, heyete YEE çalışmaları hakkında bilgi verildi.

YEE’nin Bosna Hersek‘te yürüttüğü “Tercihim Türkçe” projesinin önemine ilişkin bir soru üzerine bu projenin iki halkı daha da yakınlaştırdığına ve iki ülkenin geleceğini daha güçlü ve özgüvenli hale getirdiğine duyduğu güveni dile getirdi.

Bosna Hersek heyeti, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü de ziyaret ederek Maarif Vakfı ve Okçular Vakfı temsilcileriyle bir araya geldi.

Üç günlük ziyarette İstanbul Üniversitesi’ni ziyaret eden heyet, gelecekte gerçekleştirilebilecek projeler hakkında Sedef Vakfı yetkilileriyle görüştü.Eğitim ve bilim bakanlarından oluşan heyet, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Haluk Alkan ile de bir araya geldi.

Tuzla Kantonu Eğitim ve Bilim Bakanı Elvis Barakovic, İstanbul Üniversitesi’nin özellikle dijital teknoloji ve bilimsel araştırma alanında işbirliğine hazır olduğunu ifade eden Prof. Alkan’a teşekkür etti.

Toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Bosna Hersek Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi Faruk Berat ve Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman da katıldı.

Bosna Hersek’teki üç üniversite, İstanbul Üniversitesi ile başarılı bir şekilde işbirliği yapıyor. Dünkü toplantıda Bosna Hersek’teki diğer üniversitelerle özellikle öğrenci ve eğitimci değişimi alanında iş birliğinin genişletilip geliştirileceği sonucuna varıldı. Ayrıca, uzaktan eğitimin işleyişi hakkında deneyim alışverişinde bulunuldu ve bu üniversiteden akademisyenlerin gelecek yıl Tuzla’da düzenlenecek olan Srebrenitsa’daki soykırıma adanmış uluslararası bilimsel konferansa katılma istekleri sunuldu.

Heyet ayrıca İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezme fırsatı da buldu.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Yunanistan’ın Türk kara sularına ittiği 6 düzensiz göçmen kurtarıldı

Sonraki Haber

Bulgaristan’da 14 Kasım’da yapılan seçimlerin nihai sonuçları açıklandı