Boşnaklar ‘Karadzic kararı’ndan memnun değil

Kurban yakınları, mahkemenin Karadzic hakkındaki kararından cezanın yetersiz olması sebebiyle memnun olmadıklarını dile getirdi.

Hollanda’nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICTY), Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic’i 40 yıl hapse mahkum etmesi kurban yakınlarını memnun etmedi.

Bosna savaşında iki oğlunu ve eşini kaybeden Habiba Masic, Lahey’den çıkan kararın “siyasi çıkarlar” doğrultusunda verildiğini ifade ederek, kurbanların saldırganlarla eşit tutulduğunu savundu.

Savaş sırasında çok sayıda akrabasını kaybeden Mirsada Kahriman da Karadzic’in Srebrenitsa dışındaki diğer bölgelerde yaşananlar nedeniyle de soykırımdan hüküm giymesi gerektiğini vurguladı.

‘BU KESİNLİKLE SİYASİ BİR KARAR’

Kurban yakınlarından Vasfija Kadic, Karadzic’in iddianamede yer alan 11 maddenin tamamından suçlu bulunması gerektiğini belirterek, “Karadzic’in 40 yıl daha yaşamayacağının farkındayız ama karar canımızı yaktı. Bu, kesinlikle siyasi bir karardır.” diye konuştu.

Başkent Saraybosna’dan Faruk Hadzovic, Karadzic’in müebbet hapis cezası alması gerektiğini, yaptıkları göz önünde bulundurulduğunda 40 yıldan fazlasını hak ettiğini dile getirdi.

‘Srebrenitsa dışındaki şehirlerdeki soykırımdan da hüküm giymeliydi’

Zenicalı Muhamed Suljic de Karadzic’e verilen 40 yıllık cezanın az da olsa kurban yakınlarını rahatlatabileceğini ifade ederek, “Srebrenitsa’daki soykırımdan sorumlu tutuldu. Ancak diğer şehirlerde yapılanlardan dolayı soykırımdan hüküm giymemesine üzüldüm.” dedi.

Karadzic’in az ceza aldığını savunan Hazim Dizdarevic, kurban yakınlarının karardan memnun olmaması gerektiğini söyledi.

“MÜEBBET GEREKİRDİ”

Bu arada, duruşmayı takip etmek için Lahey’de bulunan kurban yakınları ve savaş mağdurları, Karadzic’in müebbet hapis cezası alması gerektiğini kaydetti.

Soykırım Kurbanları ve Tanıkları Derneği Başkanı Murat Tahirovic, Karadzic’in soykırımdan suçlu bulunmasından memnuniyet duyduklarını aktardı.

Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subasic ise Karadzic’in müebbet hapis cezası alması gerektiğini, 40 yılın yeterli olmadığını ifade etti.

Mostar’daki bazı sivil toplum kuruluşları da kentteki Hasan Brkic Köprüsü’ne “Srebrenitsa’yı unutmayalım, unutturmayalım” yazılı pankart açarak, karardan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Organizatörlerden Dzevad Pasic, mahkeme kararının tüm Bosna Hersek için önemli olduğunu belirterek, “Bugün, Srebrenitsa için tarihi bir karar verildi. Srebrenitsa soykırımı sırasında yakınlarını kaybedenler için bugün son derece önemli bir gün.” ifadesini kullandı.

SIRPLAR DA KARARDAN MEMNUN DEĞİL

Bu arada, karardan memnun olmayan Bosnalı Sırplar ise Banya Luka şehrinde eylem yaptı.

Doğu Alternatifi Derneği Başkanı Vojin Pavlovic, mahkemenin kararının Sırp halkı üzerinde baskı oluşturduğunu ileri sürerek, “Karar karşısında dehşete kapılmış durumdayız. Kararın utanç verici olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Lahey’deki mahkeme, aralarında soykırımın da bulunduğu 11 ayrı suçtan yargılanan “Bosna Kasabı” lakaplı Karadzic’i soykırım, insanlığa karşı suç işlemek ve savaş kurallarını ihlal etmekten suçlu bularak 40 yıl hapse mahkum etmişti.

Dünya Bülteni

Read Previous

Aliya’nın hatırası İstanbul’da yaşatılıyor

Read Next

‘Galatasaray’da çok bile kaldım’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *