Bosna Hersek’teki en büyük Boşnak partisi olan Demokratik Eylem Partisinin (SDA) Genel Başkanı Bakir İzetbegoviç, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in Kosova ile Bosna Hersek’in Sırp entitesini kıyaslamasına sert tepki gösterdi.

Sırbistan’ın soykırım üzerine bir siyaset inşa edemeyeceğini ve Kosova ile Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesinin mukayese edilemeyeceğini vurgulayan Boşnak lider, “Sırbistan devleti, Kosova üzerinde hüküm sürme hakkı olmadığını kanıtlamıştır. Bunu onlar kendi kendilerine yaptılar. Kosova, Sırbistan içindeki özerk bir bölgeydi. Sırp Cumhuriyeti ise Bosna Hersek’teki entitelerden biri. Bu ikisi mukayese edilemez.” dedi.

Slobodan Miloşeviç ve Radovan Karaciç liderliğindeki Sırp tarafının, Bosna Hersek topraklarının yarısını Sırp olmayan halklardan etnik anlamda temizlediğini hatırlatan İzetbegoviç, “Sırbistan, Bosna Hersek içinde toplama kampları kurdu, tecavüz edip katletti. Diğer iki halkın varlığına dair her şeyi yıktı. Aynı rejim, Kosova’da da aynı zulmü yaptı.” diye konuştu.

İzetbegoviç, Sırbistan’ın artık yaptıkları ile yüzleşmesi ve hem Bosna Hersek’ten hem de Kosova’dan özür dilemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Vuçiç, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, Kosova’daki Arnavutların bağımsızlık hakkı varken, Bosna Hersek içindeki Sırp entitesinin nasıl böyle bir hakka sahip olmadığına anlam veremediğini ifade etmişti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Kovid-19 aşısı olan Bulgaristan vatandaşlarının oranı yüzde 11,11

Sonraki Haber

Yunanistan’da rahipten kezzaplı saldırı: 11 yaralı