Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Sefik Dzaferovic (Şefik Caferoviç), Batı Balkanlar’da sınırların değişmesinin söz konusu olamayacağını söyledi. 

Dzaferovic, jeopolitik konfigurasyonun netice bulduğunu ve kesinlikle sınırlarda bir değişikliğin veya bağımsızlık ilan etme gibi durumların olmayacağını söyledi. Dzaferovic, “Büyük Sırbistan“, “Büyük Arnavutluk” ve “Büyük Hırvatistan” hayallerinin boş hayaller olduğunu ifade etti.

Karadağ’da Sırp Ortodoks Kilisesi’nin Karadağ Metropoliti Joanikije’nin tahta çıkma töreninin sebep olduğu olayları takip ettiğini söyleyen Dzaferovic, Karadağ’ın istirkarlı olması, NATO üyesi olarak kalması ve Avrupa yolunu başarılı bir şekilde tamamlamasının Bosna Hersek için de önemli olduğunu ifade etti. 

Dzaferovic, Sırbistan İstihbarat Servisi’nin Karadağ’da olanları yakından takip etmesiyle Sırbistan’ın Karadağ’a karıştğını söyledi.

Sırbistan’ın “Büyük Sırbistan” hayalleriyle Bosna Hersek’e yaptığı saldırıya değinen Dzaferovic, Sırbistan’ın artık bu niyete sahip olmadığına inanmak istediğini, ancak bunun için Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’in bunu Bosnalı Sırp lider Dodik’in önünde söylemesi gerektiğini açıkladı.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Yunanistan’a kaçmak isteyen 2 örgüt üyesi yakalandı

Sonraki Haber

K. Makedonya’da bir günde 13 bin 232 vatandaş aşı oldu