Boşnak, Hırvat ve Sırp eski askerler savaş karşıtı kampanya başlattı

Bosna Hersek’te 1992-95 yılları arasında birbirlerine karşı savaşan taraflar olan Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu, Hırvat Savunma Konseyi (HVO) ve Sırp Cumhuriyeti Ordusu eski mensupları, ülkedeki savaş çığırtkanlığına karşı imza kampanyası başlattı. 

Bosna Hersek’in kuzeyindeki Derbent belediyesinde eski askerler, aileleri ve savaş mağdurlarını destekleme derneği “Pravi Pozar“, “Bosna Hersek’te savaş çığırtkanlığını durdurun“ başlıklı bir imza kampanyası başlattı. 

N1’ın haberine göre imzaya açılan dilekçede “Bosna Hersek’teki savaşmış taraflardan eski askerler olarak, barışı savunmak gibi asil bir hedefle “Pravi Pozar“ Derneği’nde bir araya geldik. Siyasi puan toplamak için yapılan kışkırtıcı söylemlere, hepimizin geleceği ile oynanmasına, çatışma tehditlerine ve savaşa ilişkin göndermelere son verilmesi çağrısında bulunuyoruz“ deniliyor. 

İmzaya açılan dilekçede ayrıca, “Yeni çatışmalara yönelik tehditler, insanları ülke dışına iten, ekonomiyi yok eden, demokratik bir toplum inşasını ve refahı engelleyen bir ortam yaratıyor“ deniliyor.

Eski askerler, savaşın dehşetinin farkında olan herkesi dilekçeyi imzalamaya davet etti.

Bosna Hersek’te dört yıl süren savaşta yaklaşık 100.000 kişinin ölmüş, yüz binlerce kişi yaralanmış ve yüz binlerce kişi göç etmek zorunda bırakılmıştı.

İmza kampanyasına bu linkten ulaşılabiliyor. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Ziraat Bankası, Bulgaristan’daki 5’inci şubesini Burgaz’da açtı

Read Next

Bulgaristan’ın göçmenlere karşı insanlık dışı yaklaşımı ortaya çıktı