Boşnak gazeteci: Doğruysa iki seçeneğimiz kalır; ya yeniden savaş ya da Anadolu

Bosna Hersek basını, Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in seçim yasasında Hırvatlara imtiyazlar sağlayacak değişiklikler yapmaya hazırlandığını ileri sürdü.

Bosna Hersek Yüskek Temsilcisi Christian Schmidt’in seçim reformu gündemiyle Bosnalı siyasi liderlerle görüşmeye başlaması, seçim yasasının Boşnaklar aleyhinde değiştirileceği iddialarına neden oldu.

Dnevni Avaz gazetesinin haberine göre Yüksek Temsilci Schmidt, bugün SDP Başkanı Nermin Niksic, SBB Başkanı Fahrudin Radoncic, NS Başkanı Edin Forto ve NiP Başkanı Elmedin Konakovic ile seçim yasası reformuna ilişkin telefon görüşmeleri gerçekleştirecek.

Konuyu değerlendiren Boşnak gazeteci Emir Suljagic, “Eğer doğruysa bu Boşnaklar ve Bosnalılar için meşru kölelik demek olacak. O halde iki seçeneğimiz kalır; ya yeniden savaş ya da Anadolu” diye yazdı.

Hırvat Demokratik Birliği (HDZ), Bosna Hersek’te nüfusun yarıdan fazlasını teşkil eden Boşnak seçmenlerin oylarıyla Hırvat oylarını gölgede bıraktığını ve oy avantajı sayesinde Dayton Anlaşması ile Hırvatlara tahsis edilen makamlardaki politikacıların da Boşnak seçmenler tarafından seçildiğini savunuyor.

HDZ, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin mevcut Hırvat üyesi Zeljko Komsic’in Boşnak oylarıyla seçildiğini iddia ediyor.

Bu çerçevede kardeş partisi HDZ Hırvatistan’ın iktidarda olduğu Hırvatistan’ın da diplomatik desteğiyle seçim yasası reformu talep eden HDZ’nin talepleri, Demokratik Eylem Partisi’nin (SDA) muhalefeti nedeniyle kabul edilmemişti.

Daha önce AB ve ABD’nin de ara buluculuk ettiği seçim reformu girişimleri çerçevesindeki öneriler, seçmenlerin Boşnak ve Hırvat olarak etnik ayrımcılığa tabi tutulmasından öteye gitmemişti. Müzakereler sırasında gündeme getirilen ve Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerinin doğrudan halk tarafından değil delegeler yoluyla seçilmesini öngören teklif ise HDZ’nin bazı bölgelerde bir Hırvat oyunun altı Boşnak oyuna denk geleceği orantısız talepleri nedeniyle kabul görmemişti.

Kaynak: Balkan News                 

Read Previous

Slovenya’da cumhurbaşkanlığı seçimi 23 Ekim’de yapılacak

Read Next

İstanbul Havalimanı Avrupa’nın en yoğun havalimanı oldu