Boşnak diasporasından protesto duyurusu: Herkes Bosna için, Bosna herkes için

Yurt dışında yaşayan Bosna Hersek vatandaşları ile dünyanın dört bir yanından Bosna Hersek dostları, Bosna Hersek’in karşı karşıya olduğu tehlikeler konusunda uluslararası topluma ve dünya kamuoyuna bir nevi çağrı niteliğinde olacak protesto gösterileri tertipleneceğini duyurdu. 

Cenevre, Oslo, Viyana, Roma, Birmingham, Stockholm, New York, Ottawa, Toronto ve dünya genelinde birçok şehirde Bosna Hersek için protesto gösterileri tertiplenecek. 

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna da bu kentler arasında olacak. 

Protestoya ilişkin çağrıda şunlara yer veriliyor; 

– Soykırımı inkar etmek, hüküm giymiş savaş suçlularını yüceltmek kabul edilemez.

– Devlet yetkilerinin kötüye kullanılmasına ve Bosna Hersek’in devlet egemenliğinin bir kısmının Bosna Hersek’teki kuruluşlar veya daha düşük hükümet seviyeleri tarafından üstlenilmesine ilişkin her türlü fikir ve uygulamayı, Dayton Anlaşmasına aykırı ve uluslararası kamu hukukuna aykırı olarak kabul edilemez ve anayasaya aykırı olarak reddediyoruz.

– Demokratik olmayan ve uluslararası kamu hukuku ve insancıl hukuka ve Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi kararlarına aykırı olarak, Sırp Cumhuriyeti entitesinin “bir devlet içinde devlet” veya “bağımsız devlet” olarak ilan edilmesi veya tanınması fikrini ve olasılığını reddediyoruz.

– Bosna Hersek Savcılığını destekliyoruz ve sorumluların yargılanmasını bekliyoruz.

– Bosna Hersek, üç etnik gruptan oluşan bir topluluk değil, etno-bölgesel birimlerden de ibaret değil, sakinleri aynı tarihi, aynı dili ve aynı yazıları paylaşan bin yıllık bir tarihe sahip tek bir ülke.

– Bosna Hersek, Dayton’dan veya iki ayrı entiteden var olmadı.

– Bosna hem kilise ve katedral kulesinden duyulan çanlar hem Saraybosna’daki minareden duyulan ezan hem de sinagogdur. Bosna küçük bir Avrupa Birliği’dir.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova’da yaşanan elektrik kesintileri protesto edildi

Read Next

Marmaris’ten Yunanistan’a kaçmaya çalışan 6 FETÖ şüphelisi yakalandı