Boşnak bakan: Dodik, 71’inci yaş gününü hapishanede kutlayabilir

Bosna Hersek Federasyonu entite hükümeti İçişleri Bakanı Ramo Isak, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in 71’inci doğum gününü hapishanede kutlayabileceğini söyledi. 

Isak’ın açıklamaları, Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin Başkanı Milorad Dodik’in Bosna Hersek’in 2030 yılını görmeyeceği ve kendisinin de bağımsız Sırp Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olacağını ileri süren açıklamalarından sonra geldi. 

Dodik’in avukatlarının ise özellikle ABD Büyükelçiliği ve uluslararası toplumdan Sırp lider aleyhindeki açıklamaların ardından Hırvat avukat Anto Nobilo’yu Dodik’in savunma ekibine katılmaya ikna etmeye çalıştıkları iddia ediliyor. 

Bosna Hersek Yüksek Temsilcilik Ofisi (OHR) kararlarına saygı duymadığı suçlamasıyla yargılanacak Dodik’in davası 22 Kasım’da görülmeye başlanacak. 5 yıla kadar hapisle yargılanacak Bosnalı Sırp politikacı, aleyhindeki suçlamaların hukuki bir dayanağı olmadığını savunuyor. 

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’i “Alman turist” olarak tanımlayan Dodik, Schmidt’in Bosna Hersek’teki göreve atanması Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından onaylanmadığı için hiçbir meşruiyete sahip olmadığını savunuyor. 

Bu arada, Sırbistan istihbaratının eski şefi Aleksandar Vulin, bu hafta yaptığı açıklamada Dodik’in hapsedilmesi halinde Bosna Hersek’in bölüneceğini ileri sürmüştü. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani Portekiz’de

Read Next

Varna Ekonomi Üniversitesi Türk öğrencilerin ilgisini çekiyor