Bosna’dan İsrail’e tepki

Arnavutluk’taki İsrail Büyükelçiliğinin Bosna Hersek’te seçim yasasında Hırvatlar lehine değişiklik yapılmasına desteğini açıklaması, Bosna Hersek’te tepkiye neden oldu.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama talebinde bulundu.

Turkovic tarafından İsrail Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen mesajda, “Seçim reformu yasasında Bosna Hersek vatandaşlarını etnik veya dini aidiyet açısından ayrımcılığa tabi tutulması, Bosna Hersek parlamentosundaki partilerin çoğunluğu tarafından tereddütsüz bir şekilde reddedilmektedir” denildi.

İsrail’in bu zamana kadarki tavrının Bosna Hersek’te eşitliğe destek yönünde olduğuna dikkat çeken Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Zeljko Komsic ise İsrail’e büyükelçilik açıklamasına netlik getirilmesi çağrısında bulundu. Komsic, İsrail’in Tiran Büyükelçiliği tarafından yayınlanan açıklamada çelişkili yaklaşımlar bulunduğuna dikkat çekti.

Bosna Hersek basını ise İsrail’in tavrında milliyetçi Hırvat ve Sırp partilerinin İsrail’le güçlü ilişkilerinin etkili olduğu iddialarına yer verdi.

Bosnalı Sırp ve Hırvat liderler, İsrail’in Gazze’deki son operasyonuna desteklerini açıklamıştı.

Bosna Hersek’te Hırvat partileri, Hırvatların nüfus dezavantajı sebebiyle seçim yasasının Hırvatlar lehine değiştirilmesi talebinde bulunuyor. Talepler, bu yönde bir düzenlemenin etnik veya bölgesel ayrımcılığa neden olacağı gerekçesiyle Boşnak ve sol eğilimli çok etnikli partiler tarafından reddediliyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova, AB ile 12 milyar avroluk hibe için müzakerelere başladı

Read Next

Türkiye’den K.Makedonya’ya uzanan yasa dışı bahis çetesine operasyon