Bosna’daki tüm camilerde depremlerde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic’in kararı ile Bosna Hersek’te ve ülke dışında Boşnak diasporasına ait tüm camilerde Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatlarını kaybeden Türkiye ve Suriye vatandaşları için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Cuma namazının ardından ayrıca depremzedeler için maddi yardım da toplandı.

Bosna Hersek İslam Birliği, depremin hemen ardından “Boşnaklardan Sevgi ile” sloganıyla bir yardım kampanyası başlatmıştı.

Öte yandan, Cuma namazında Kavazovic tarafından kaleme alınan hutbe de okundu. Hutbede Kavazovic, “Türkiye ve Suriye’nin bir kısmını etkileyen yıkıcı depremin acısını yaşıyoruz. Acılı haberler ard arda geliyor. Artan ölümlerin sayısı ve daha ne kadar olduğu tespit edilmeyen maddi hasarlar acımızı daha da derinleştiriyor. Kahramanların kurtarma çalışmaları sürüyor. Bosna’dan da ekiplerimiz oldu. Allah’ım rahmetini tüm depremzedelere göstermeni niyaz ediyoruz. Bu trajedi insanların iyi yanını da bir kez daha gösterdi. Dünyanın her tarafından Türk ve Suriye halkları için taziye mesajları ve insani yardımlar geliyor. İnsanların yaşadıkları bu acılardan bizler de dersler çıkarmalıyız. Her trajedinin bizim içimizde karşılıklı hoşgörü ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğuna dair duygularımızı hatırlatmalı. “Siz bu dünyada bir kardeşinize yardım ederseniz, Allah da ahirette size yardım eder”, diyor Peygamber efendimiz. Bugün Türkiye ve Suriye’deki deprem şehitlerimiz için gıyabi cenaze namazı da kılacağız. Allah onları cennetine kabul etsin.” dedi. 

Başkent Saraybosna’daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi’nde kılınan gıyabi cenaze namazına Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin’in yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. 

BalkanNews

Read Previous

Türkiye’de okuyan Arnavut öğrenci, devlet bursunu depremzedeler için bağışladı

Read Next

K. Makedonya Kızılhaçı Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için 260 bin euro bağış topladı