Bosna ve Kosova dostu ABD Senatörü Bob Dole hayatını kaybetti

Bosna Hersek ve Kosova’nın bağımsızlığının en büyük destekçilerinden biri olarak bilinen Amerikalı Senatör Bob Dole, akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

Savaş sırasında Bosna Hersek’e silah ambargosunun kaldırılması ve Sırbistan’a yaptırım uygulanması için mücadele eden, 35 yıl Kongre üyeliği yapan ve 1996’da Cumhuriyetçi partiden başkan adayı da olan Dole, Şubat ayında akciğer kanseri tedavisi görmeye başladığını duyurmuştu.

Caferoviç: “Dole, insanlığın vicdanı, adaletin sesi oldu”

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Şefik Caferoviç, Senatör Dole’un ölümü nedeniyle bir taziye mesajı yayınladı. Dole’u Bosna Hersek’in büyük bir dostu olarak tanımlayan Caferoviç, “Uluslararası toplumda birçokları Bosna Hersek’e yönelik vahşi saldırı ve Boşnak halkına yönelik soykırımı pasif ve umursamaz bir şekilde izlerken Senatör Dole, ABD Kongresi’ndeki dostları ile birlikte insanlığın vicdanı ve adaletin hakiki sesi olmuştur” diye yazdı.  

Caferoviç, Dole’un Bosna Hersek’e yönelik adaletsiz silah ambargosunun kaldırılması için verdiği mücadelenin Bosna Hersek halkı tarafından unutulmayacağını ifade etti.

Osmani: “Huzur içinde yat sevgili dost”

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Senatör Dole’u Arnavutların büyük bir dostu olarak tanımladığı bir taziye mesajı paylaştı.

Twitter üzeriden yayınladığı açıklamada Kosova halkına desteğinden dolayı Senatör Dole’a her daim müteşekkir olduklarını vurgulayan Osmani, “Savaş kahramanı, kıymetli bir siyasetçi ve evrensel bir hürriyet savaşçısı olan Senatör Bob Dole’un ölümünü büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Bağımsızlık mücadelemizde Kosova halkının yanında yer aldığı için kendisine bilhassa müteşekkiriz. Huzur içinde yat sevgili dost” diye yazdı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Türkiye Büyükelçisi Sekizkök, Sofya Bölge Müftülüğünü ziyaret etti

Read Next

Beşiktaş’ta Bosnalı futbolcu Pjanic, Borussia Dortmund maçı kadrosundan çıkarıldı