Bosna Savaşı’nda sivilleri işkenceyle öldüren 7 eski Sırp askere 91 yıl hapis

Bosna Hersek’teki savaşta 27 Şubat 1993’te Strpci kasabasındaki tren istasyonundan kaçırılan 20 kişinin işkence edilerek öldürülmesiyle ilgili eski Sırp Cumhuriyeti Ordusu (VRS) mensubu 7 sanık, “savaş suçu işledikleri” gerekçesiyle 13’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Belgrad-Bar hattındaki “671” numaralı trenden indirildikten sonra çeşitli işkenceler gören ve Muşici köyünde kurşuna dizilip cesetleri Drina Nehri’ne atılan 18’i Boşnak 20 kurbanın ölümünden sorumlu tutulan Oliver Krsmanovic, Miodrag Mitrasinovic, Obrad ve Novak Poluga, Petko Indjic, Radojica Ristic ve Dragan Sekaric’in yargılandıkları dava yerel mahkemece karara bağlandı.

Sanıklar, “savaş suçu işledikleri” gerekçesiyle toplam 91 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

“Strpci Katliamı”

Belgrad-Bar hattındaki “671” numaralı trenden 27 Şubat 1993’te Bosna Hersek’in Rudo beldesindeki Strpci İstasyonu’nda, o zamanki Visegrad’ın parçası olarak faaliyet gösteren Sırp Cumhuriyeti Ordusu “İntikamcılar” (Osvetnici) askeri oluşumunun üyeleri, Milan Lukic komutasında çoğu Boşnak 20 yolcuyu alıp Prelovo (Visegrad) köyüne götürmüş ve işkence ederek öldürmüştü.

“Strpci Katliamı” ve 1992-1994’te Bosna Hersek’in doğusunda Visegrad şehrindeki Boşnak halkına karşı insanlık suçu işlemekten Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından 2009’da yargılanan “İntikamcılar” birliğinin komutanı Milan Lukic, ömür boyu hapse çarptırılmıştı.

Visegrad Tugayı Müdahale Bölüğü’nün gönüllü müfrezesinin komutanı “Resavac” ve “Çekirge” olarak bilinen Nebojsa Ranisavljevic 15 yıl ve Visegrad Tugayı’nın üyesi Mico Jovicic 5 yıl hapse mahkum edilmişti.

Strpci’de 27 Şubat 1993’te işlenen suç nedeniyle Karadağ’da yargılanan ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Nebojsa Ranisavljevic, duruşmada katliamın bir ay önceden planlandığını, Sırbistan’ın devlet kurumlarının da olaydan haberdar olduğunu söylemiş, buna rağmen hiçbir Sırp kurumu sorumluluk üstlenmemişti.

AA

Read Previous

Kosova Başbakanı Kurti, Borell ile telefonda görüştü

Read Next

Dodik’ten savaş çağrısı gibi miting daveti