Bosna milli şairi mevlid yazdı

Bosna milli şairi Cemalettin Latiç, aruz ölçüsüyle Boşnakça bir Mevlid yazdı. Bu vesileyle Türkiye’ye gelen Latiç, bugün FSM Üniversitesi’nde “Peygamberi Şiirle Sevmek” başlıklı bir konferans verecek.

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in dostu, Bosna milli şairi Cemalettin Latiç, Bosna-Hersek’te düzenlenen bir Mevlid yazma yarışmasına aruz ölçüsüyle kaleme aldığı Boşnakça bir şiir ile katıldı. Boşnakça yazılmış pek çok Mevlid olduğunu ancak bunların tasavvufun ruhuna çok uygun olmadığını söyleyen Latiç, eserini ruhunun derinliklerinden gelen bir ilhamla kaleme aldığını belirtiyor. Eserinde, kullandığı tasavvufî ifade ve sembolleri ayrıntılı olarak açıkladığını belirten Latiç, bunun sebebini şöyle anlatıyor: “Bosna, tasavvuftan iyice uzaklaştı ve bu kavramlara karşı bir yabancılaşma yaşıyor. Bu yüzden ben de eserimde yaptığım tasavvufî atıfları açıklayan bir bölüm ekledim.” Allah, Hz. Muhammed ve sahabe sevgisinin yoğun bir şekilde işlendiği eserin sonunda Veysel Karanî için yazdığı bir şiir yer alıyor.

SÜLEYMAN ÇELEBİ’NİN MEZARINI ZİYARET ETTİ

Eserini yazmaya başlamadan önce Süleyman Çelebi’nin Bursa’daki kabrini ziyaret eden Latiç, şiirinin Süleyman Çelebi’nin eserine biraz olsun yaklaşabilirse mutlu olacağını söylüyor. Mevlid’i, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’le paylaştığını ve Görmez’in eseri büyük bir heyecanla karşıladığını belirten Latiç, Aralık sonunda yarışmanın sonuçlanmasının ardından Türkçeye’de tercüme edilip yayınlanacağını söylüyor. Cemalettin Latiç, bugün saat 14.00’te, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Üsküdar Yerleşkesi’nde “Peygamberi Şiirle Sevmek: Bosnalı Bir Şairin Mevlid-i Nebîsi” başlıklı bir konferans verecek.

Kaynak: Yeni Şafak

Read Previous

Akçay: “Üsküp biziz, Saraybosna biziz, İşkodra biziz’’

Read Next

Azerbaycan’da büyük buluşma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *