Bosna Hersek’ten soykırım davası başvurusu

Bosna Hersek, Sırbistan’a karşı yeniden soykırım davası açılması için Uluslararası Adalet Divanına resmi başvuruda bulundu.

Bosna Hersek, Sırbistan’a karşı yeniden soykırım davasının açılması için Hollanda’nın Lahey şehrindeki Uluslararası Adalet Divanına resmi başvuruda bulundu.

Bosna Hersek’i temsilen Lahey’e giden Prof. Dr. Sakib Softic, David Scheffer ve Phon van den Biesen, Bosna Hersek’in, Sırbistan’a karşı yeniden soykırım davası açılmasına ilişkin başvurusunu Uluslararası Adalet Divanına bugün teslim etti.

Başvurunun Lahey’de kabul edilmesinin ardından belirlenen maddelerin davanın ilgili tarafı Sırbistan’a gönderileceği öğrenildi.

BOSNA HERSEK’TE GERGİNLİK DEVAM EDİYOR

Bu arada, başkent Saraybosna’da, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyince Sırbistan’a karşı yeniden soykırım davasının görüşülmesi üzerine düzenlenen olağanüstü oturum, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzetbegovic’in görüşmeyi terketmesiyle yarıda kesildi.

Konsey oturumunun yarıda kesilmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen İzetbegovic, soykırım davası sürecinin 25 yıl önce başladığını anımsatarak, o günden bu güne değişen bir durumun olmadığını vurguladı.

İzetbegovic, soykırım davası açılması kararının ülkede son günlerde gerginlik yarattığına işaret ederek, “Kararı geri çekmediğimiz için kriz çıkarmakla suçlanıyoruz.
Asıl kriz çıkaranlar işledikleri soykırımı inkar edenler, savaş suçlularını övenler ve öğrenci yurtlarına savaş suçlularının adını verenlerdir.” diye konuştu.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Mladen İvanic de soykırım davasının yeniden açılmasından endişe duymadığını söyleyerek, “Kararın yasal olmadığı çok yakında kanıtlanacak. Beni asıl endişelendiren Bosna Hersek kurumları dışında karar alınması ve paralel yapılanma.” diye konuştu.

Öte yandan, Barış Uygulama Konseyi (PIC) de Rusya’nın talebi üzerine soykırım davasının yeniden açılmasını görüşmek üzere Saraybosna’da toplandı.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

IMF’den Yunanistan açıklaması

Read Next

TİKA çalışanı 11 gündür işgal güçleri tarafından gözaltında

7 Comments

  • Thank so much for helping me.

  • Interested in more info. How can I reach you?

  • You are a great writer thank you.

  • I really like your writing!

  • Thank you very much for helping me.

  • I am interested in more info. How can I reach you?

  • Thank you for your hard work.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *