Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Selmo Cikotic, Sırbistan İçişleri Bakanı’nın tehditvari açıklamalarına cevap verdi.

Srebrenitsa soykırımını inkar yasasının “Boşnakların hayatlarını tehdit ettiğini” söyleyen Aleksandar Vulin’e cevap veren Cikotic, barışı asıl tehdit eden şeyin soykırımın da sebebi olan büyük devlet ideolojisi olduğunu ifade etti.

Cikotic, Sırbistan İçişleri Bakanı Vulin’i böylesi tehditler savurmadan önce Boşnakları tehdit eden seleflerinin sonunun ne olduğuna bakmaya davet etti.

Bosna Hersek’te uluslararası mahkeme kararlarıyla tanınan soykırımları inkar edenlerin hapis cezasına çarptırılmasını öngören yasal düzenleme, Srebrenitsa soykırımını inkar eden Sırp politikacıların tepkisine neden olmuştu.

Bu yasaya tepki gösteren Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin de Bosna Hersek’teki düzenlemenin Sırpların Srebrenitsa hakkındaki “gerçekleri” konuşmasını engelleme amacı güttüğünü ve Bosna Hersek’te “düşünen” herkesin hapse atılmasına neden olacağını söylemişti. Daha önce tüm Sırpları aynı çatı altında toplayacak bir “Sırp dünyası” projesinden bahsettiği için eleştirilerin hedefi olan Vulin, soykırımı inkar yasasının barışı ve “Boşnakların hayatlarını” tehdit ettiğini ileri sürmüştü.

Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Cikotic, Vulin’e cevabında, “Kendisine buna benzer tehditler savurmaya karar vermeden önce iyi düşünmeyi ve Boşnakları yok olmakla tehdit eden ve bu tehditleri gerçekleştirmeye çalışan seleflerinin sonunun ne olduğuna bakmayı tavsiye ederim. Bunların çoğu kendilerini ya zindanlarda ya da tarihin çöplüğünde buldu. Boşnaklar ise sadece mevcudiyetlerini korumakla kalmadı aynı zamanda bölgede gözardı edilemez bir faktör haline geldi” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Yunanistan’da Türk bandıralı kargo gemisi karaya oturdu

Sonraki Haber

Dünya genelinde 5 milyar dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapıldı