Bosna Hersek’ten dayanışma örneği

Bosna Hersek’te Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremlerin ardından başlatılan yardım kampanyaları kapsamında, 24 saatte 500 bin KM (yaklaşık 250 bin avro) toplandığı bildirildi.

Ülkede faaliyet gösteren Pomozi.ba yardım kuruluşundan yapılan açıklamada, Bosna Herseklilerin yardım kampanyasına yoğun ilgi gösterdiği belirtilerek, toplanan yardımların en kısa sürede Türkiye ve Suriye’deki afetzedelere ulaştırılacağı ifade edildi.

Kampanyaya katılan bazı şirketlerin, nakdi yardımın yanı sıra afetzedelere gıda yardımında da bulunacağı aktarılan açıklamada, “Halkımızın kampanyayı destekleyeceğinden hiç şüphemiz yoktu, ancak bu kadar yoğun bir ilgi beklemiyorduk. Herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye ile dayanışmasını, farklı düzeylerdeki devlet yetkililerinin taziye ve destek mesajlarıyla da gösteren Bosna Hersek, deprem bölgesine arama kurtarma ekibi göndermeyi teklif eden ilk ülkeler arasında yer aldı.

Bosna Hersek Federasyonu Arama Kurtarma Özel Biriminden 17 kişilik ekip ile 2 köpeğin hava yoluyla Türkiye’ye gideceği aktarılırken, Bosna Hersek Federasyonu Kızılhaçı da başkent Saraybosna’daki Türk Kızılay Bosna Hersek Ofisini ziyaret ederek, 12 kişilik arama ve kurtarma ekibinin Türkiye’ye gitmek için hazır olduğunu söyledi.

Balkan News

Read Previous

Balkan medyası, Kahramanmaraş merkezli depremlere geniş yer ayırdı

Read Next

Kosovalı Kurtarma Ekibi Komutanı: Elimizden geleni yapacağız