İstatistiklere göre 1995’ten bu yana Türk şirketlerinin Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği yatırımlar ile Türk kurumlarının Bosna Hersek’teki proje ve yardımlarının tutarı, bir milyar dolar seviyesini aştı. 

Türkiye’nin ülke dışındaki yatırımlara ilişkin istatistik verilerine göre, Türk firmalarının 2001 yılından bu yana Bosna Hersek’e yaptığı toplam başlangıç yatırımı 250 milyon doları buldu. Yatırım yapılan projelerin kapasitelerinin genişletilmesi için yapılan ek yatırımlar, bu tutara dahil değil. Bu yatırımların önemli bir kısmı, bankacılık, kimya endüstrisi, soda ve ambalaj üretimi sektörlerinde yapıldı. Bu meblağ, özel şirketlerin piyasa koşullarına göre yaptığı yatırımlardan oluşuyor. Bu yatırımlar, Bosna Hersek’te yaşayan 2 binden fazla kişinin istihdamını teminat altına alıyor. 

Devlet yoluyla Türkiye’den Bosna Hersek’e yapılan ve bu sebepten dolayı kalkınma yardımı olarak görülen yatırımlar da Türkiye’nin Bosna Hersek’e yatırımlarının önemli bir kısmını teşkil ediyor. Bu bağlamda, başta TİKA, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Türk Kızılay olmak üzere Türk kurumlarının son 20 yılda Bosna Hersek’e yaptığı ülkeyi kalkınma yardımı 400 milyon doları geçiyor.

Diğer taraftan, bu planlı geliştirmenin yanında, Türkiye, Bosna Hersek için uluslararası yardım çağrılarına cevap veren ilk ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’nin pandemi döneminde Bosna Hersek’e sunduğu yardımlar, buna örnek oluşturuyor.  

Özel sektörün yatırımları, kapasitenin artırımına yönelik ek yatırımlar, kalkınma yardımları ve belediye ve STK’ların bağışları göz önüne alındığında, Türkiye’nin 1995’ten beri Bosna Hersek’e yaptığı yatırımlar bir milyar doları aşıyor.  

Türkiye, tarım, gıda, turizm ve altyapıda büyük deneyime sahip. Bosna Hersek’in ise tüm bu sahalarda büyük potansiyeli bulunuyor. Yatırım tutarının 1 Ağustos 2021’den itibaren yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması ile büyümesi bekleniyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Türkiye, orman yangınlarıyla mücadele ve yaraların sarılması için tek yürek oldu

Sonraki Haber

Yangınlarla boğuşan İtalya, Yunanistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya da AB’den yangın söndürme desteği alıyor