Bosna Hersek’teki Türk vakıfları eğitimde güçlerini birleştirdi

Saraybosna Eğitim Geliştirme Vakfı (SEDEF) bünyesindeki ilköğretim okulu ve kolejin Türkiye Maarif Vakfına (TMV) devredilmesi hakkındaki anlaşma Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da imzalandı.

İmza törenine SEDEF Vakfı Başkanı Hasan Topaloğlu ile TMV Bosna Hersek Koordinatörü Yakup Gül katıldı.

Topaloğlu, yaptığı açıklamada, bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in “Türk kardeşlerimiz burada bir üniversite kursun. Gençlerimiz daha yakın olsun. İki ülke arasında gelecek için sağlam bir köprü kurulsun.” teklifi ile 2003 yılında Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) için SEDEF Vakfını kurduklarını anımsatarak, “Zaman içinde FETÖ’nün Bosna Hersek’i okullar vasıtasıyla rehin almasına engel olmak için giriştiğimiz orta öğretim çalışmalarımızı bugün itibarıyla başka bir kulvara taşıyoruz. Bosna Hersek’in ilk özel ilköğretim okulu olan İsa Bey İsakoviç İlköğretim Okulu ile kurucusu olduğumuz Uluslararası Sedef Lisesi’ni (IGS) 55 ülkede FETÖ’ye karşı set çeken Türkiye Maarif Vakfına devrettik.” ifadelerini kullandı.

Devir işlemini TMV Bosna Hersek Koordinatörü Yakup Gül ile tamamladıklarını aktaran Topaloğlu, “İnanıyorum ki orta öğretimde birçok ülkede başarı ile faaliyet sürdüren Maarif Vakfı, kendi okulları ile birlikte devraldığı bu okullarla Bosna Hersek’te çok hayırlı hizmetler yapacak. Eğitim vasıtası ile gençlerin beynini işgal, ülkeleri rehin alan yapılara birlikte fırsat vermeyeceğiz.” dedi.

Topaloğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“SEDEF Vakfı olarak kuruluş amacımız olan üniversitemizi daha da üst seviyelere taşımanın yanısıra, anaokulumuz KidIUS ile okul öncesi eğitim ve öğretime, BalkanNews ile de medya alanında kardeş ülkemiz Bosna Hersek’e hizmet etmeye devam edeceğiz. Her iki okulumuzda yıllarca birlikte çalıştığımız eğitim gönüllüsü, fedakar değerli kadrosuna en içten samimiyetimle teşekkür ediyorum.”

TMV Bosna Hersek Koordinatörü Gül ise bugün atılan imzalarla SEDEF bünyesindeki okulların TMV’ye devredilmesinin gerçekleştirildiğini belirterek, “TMV, 55 ülkede eğitim faaliyetleri sürdürmektedir. TMV, uluslararası tecrübesini bu okullarla da paylaşacak ve yeni devri alınan bu okulların uluslararası standartlarda birer eğitim yuvası olmasını da sağlayacak. Öğrencilerin daha iyi ortamlarda, modern donanımlı sınıflarda eğitim alması için TMV gerekli tüm çalışmaların alt yapısını hızlı bir şekilde tamamlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Muhittin Kahveci Kuzey Makedonya Başbakanlık Müsteşarlığı görevine atandı

Read Next

Sırp tenisçi Djokovic, Avustralya’dan sınır dışı edildikten sonra ilk kez korta çıktı