Bosna Hersek’teki TMV’li öğrenciler, Türkiye’deki depremzede akranlarına birlik mesajı gönderdi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki Türkiye Maarif Vakfının (TMV) öğrencileri, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen akranlarına destek ve birlik mesajı yolladı.

Saraybosna’daki Saraybosna Maarif Okullarında eğitim gören bazı öğrenciler Türkiye’deki depremzede akranları için resim çizip mektup yazarken bazıları da akranlarına destek mesajları gönderdi.

TMV Bosna Hersek Temsilcisi Yakup Gül, okulların ülkedeki faaliyetlerini ve Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra afetzedeler için yaptıkları çalışmaları AA muhabirine anlattı.

TMV’nin Saraybosna’da iki farklı konumda kampüsleri olduğunu anımsatan Gül, “TMV, Bosna Hersek’te yaklaşık 5 yıldır faaliyet göstermektedir. İlk olarak Mojmilo’daki kampüsümüzde bu serüven başladı. Bunun yanı sıra Vraca’daki İsa Beg İshakovic Okulunu da bizim okullarımıza dahil ettik.” diye konuştu.

Gül, ülkedeki her iki kampüste de uluslararası Cambridge ve IB (Uluslararası Bakalorya) programları ile Saraybosna Kantonunun yerel programının uygulandığını vurgulayarak, Saraybosna’nın Dobrinja semtinde anaokulu açacaklarını,Tesanj şehrinde ise açılması planlanan okulun başvurularını yaptıklarını ifade etti.

Okulların bünyesinde 1 yaş grubundan lise son sınıfa kadar tüm kademelerde öğrenci bulunduğunu kaydeden Gül, “İki kampüsümüzde 700’e yakın öğrenci eğitim görmektedir.” dedi.

Depremzedelere nakdi yardım toplandı

Gül, Kahramanmaraş merkezli depremlerden derinden etkilendiklerini belirterek, “Bu dönemde küçük bir öğrencimiz bize geldi ve Türkiye’deki depremlerde zarar gören çocuklar için bir şeyler yapmak istediğini söyledi. Biz de bu düşünceden ilham alarak tüm öğrencilerimiz, velilerimiz ve çalışanlarımız arasında bir para toplama kampanyası yürüttük. 20 bin BAM’a (10 bin avro) yakın bir nakdi yardım toplanarak Türkiye Ziraat Bankasına yatırıldı.” ifadesini kullandı.

TMV bünyesinde toplanan nakdi yardımın yanı sıra öğrencilerin depremzede çocuklara mektuplar yazdığını kaydeden Gül, lise seviyesindeki öğrencilerin ise ayni yardım toplama merkezlerinde gönüllü olarak çalıştıklarını söyledi.

Öğrencilerden Türkiye’ye destek mesajı

TMV’li lise 4. sınıf öğrencisi Nudzejma Golos, Türkiye’deki afetzede akranlarına, “Bosna Hersekli kardeşlerinizin sizin yanınızda olduğunu bilmenizi isteriz. Sizin acınız bizim de acımız. Bu deprem haberi bizi çok üzdü. Bosna Hersek’teki savaşta ülkemize destek veren Türkiye, bugün Bosna Hersek’in desteğine güvenebilir.” mesajını iletti.

Lise son sınıf öğrencisi Ahmed Genjga da Türkiye’deki depremin kendilerini çok üzdüğünü vurguladı. İnsanların hayatlarını, ailelerini kaybettiğine ve hayatlarının bir gecede değiştiğine dikkati çeken Genjga, “Bosna Hersek’teki savaşta Türkiye bizim yanımızdaydı. Bugün de (Türkiye) ülkemizin desteğine güvenebilir. Sizleri çok seviyoruz.” şeklinde konuştu.

AA

Read Previous

İklim krizi hem kuraklığı hem selleri artırıyor

Read Next

Adalet Bakanı Bozdağ, Yunan hükümlü Nalmpantis’in ülkesine naklini onayladı