Bosna Hersek’te Vakıflar Genel Müdürlüğünce yapımı tamamlanan 2 eserin açılışı yapıldı

Bosna Hersek’te, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğünce yapımı tamamlanan Kiseljak Divanhane ile Fojnica Medresesi-Vakıf İdare Merkezinin açılışı yapıldı.

Bosna Hersek İslam Birliği Saraybosna Vakıflar Müdürlüğünce, bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Bosna Hersek Vakıf Günleri” etkinlikleri kapsamında açılış törenleri düzenlendi.

Kiseljak kentindeki açılışta konuşan Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Aydın Cem Aslanbay, dünyadaki tüm hayırsever faaliyetlerin temelinde bulunan vakıf kültürünün Hz. İbrahim geleneği olduğuna işaret ederek, “İslam coğrafyasında nereye giderseniz gidin her köşe başında vakıf ruhuyla inşa edilmiş bir eserle karşılaşırsınız.” dedi.

Saraybosna Vakıflar Müdürü Senaid Zajimovic de Türkiye iş birliğinde birçok projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayarak, Türkiye’nin yardımlarıyla bugün Alaca, Ferhadiye ve daha birçok vakıf eserinin yeniden ayakta olduğunu ifade etti.

– Fojnica’da medrese açıldı

Fojnica’daki açılış törenine de katılan Aslanbay, vakıf kültürünün yaşatılmasının önemli olduğuna dikkati çekerek, “Umarım bugün açılışı yapılan medrese, imkanlarıyla faydalı olur. Yarın da 30 yıl önce yıkılan Nevesinje Camisi’nin taş koyma törenini gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Saraybosna Müftüsü Nedzad Grabus da Fojnica için önemli bir gün olduğunu ve açılışı yapılan binanın yeni eğitim imkanlarına kapı açacağını kaydetti.

AA

Read Previous

Hırvatistan’da içerisinde 4 kişinin bulunduğu küçük uçak kayboldu

Read Next

Bulgaristan sınırındaki tır kuyruğu devam ediyor