Bosna Hersek’te Türkiye sevdalısı 6 bin öğrenci Çocuk Şenliği’nde buluştu

Yunus Emre Enstitüsünce (YEE) Bosna Hersek’te uygulanan “Tercihim Türkçe Projesi” çerçevesinde okullarında Türkçe öğrenen 6 bin çocuk, ülkenin orta kesimindeki Zenica şehrinde yapılan 6. Çocuk Şenliği’nde buluştu.

Husejin Smajlovic Arena’da düzenlenen şenliğe Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç ve YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş’in yanı sıra Türkiye ve Bosna Hersek’ten davetliler ile Türkçe öğrenen 6 bin öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

YEE Başkanı Ateş, etkinliğin başında ellerinde Bosna Hersek ve Türkiye bayrakları sallayan çocuklara hitaben yaptığı konuşmada, “Bu bayraklar, bu rengarenk ortamda özgürce dalgalansın. Bu iki bayrak hiç yere düşmesin, Boşnakların ve Türklerin yüzleri hiç solmasın.” dedi.

Ateş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın iki boyutu olduğuna dikkati çekerek, “Bunlardan biri özgürlük ikincisi çocuk. Biz özgürlüğü tüm dünya çocukları için istiyoruz. Bu bayram, çocuklarını ve gençliklerini savaş meydanlarında kaybeden bir neslin temsilcisi olarak Mustafa Kemal Atatürk tarafından sadece Türk çocuklarına değil, tüm dünya çocuklarına armağan edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Salondaki yetişkinlerin de bir zamanlar çocuk olduklarını anımsatan Ateş, “Biz büyürken samimiyetimizi kaybettik, sizler kaybetmeyin. Biz büyürken hayallerimizin peşinden koşmaktan vazgeçtik, sizler vazgeçmeyin. Bosna Hersek’in her bir köşesinde Türkçe’yi seçen, özgürlüğü ve kardeşliği seçen küçük hanımlar ve beyler, yüzünüz hiç solmasın, neşeniz hiç tükenmesin, bayrağınız hiç yere düşmesin, bayramınız kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

Saraybosna Büyükelçisi Koç da 23 Nisan’ın Bosna Hersek’te de aynı coşkuyla kutlanmasının kendisini duygulandırdığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizlerin, geleceğin sahipleri olarak bu mutlu günde bizlerle olması, bu mutluluğu bizlerle paylaşmanız bizleri son derece mutlu ediyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sizlere armağan ettiği bu anlamlı bayramın, Bosna Hersek’te de kutlanıyor olması başta YEE olmak üzere birçok kurumun çabalarıyla gerçekleşiyor.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy ise şenliğe katılan çocuklara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un selamlarını getirdiğini aktararak, şenliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İki ülke arasında zaten güçlü olan ilişkinin Türkçe ile daha da güçlendiğini vurgulayan Arısoy, “Türkçe bir gönül dilidir. Sarı Saltuk’un, Yunus Emre’nin, Ayvaz Dede’nin dilidir.” dedi.

Arısoy, bakanlık olarak Türk kültürü ve Türkçe’nin Bosna Hersek’te tanıtılmasına destek olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Tercihim Türkçe Projesi kapsamında öğrencilerin sosyal, kültürel ve kişisel gelişimlerine katkı amaçlı gerçekleştirilen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.

Bosna Hersek’in 7 kantonundan gelen binlerce öğrencinin keyifli anlar geçirdiği şenlikte, Türkçe ve Boşnakça şarkılar söylendi, şiirler okundu. Şenliğe Türkiye’den katılan Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları öğrencileri de sergiledikleri halk oyunları ile büyük ilgi topladı.

Şenlik kapsamında konser veren Bosnalı ünlü şarkıcı Mirza Selimovic’in şarkılarına eşlik eden çocuklar, ellerindeki Bosna Hersek ve Türk bayraklarıyla renkli görüntüler oluşturdu.

Bosna Hersek’te büyük beğeni ile takip edilen Türk dizisi Elif’in başrol oyuncusu İsabella Damla Güvenilir, geçen yıl olduğunu gibi bu yıl da şenliğe katılarak Türkçe öğrenen çocukları selamladı.

Şenlikte ayrıca, Meryem Uzerli, Ozan Güven, Emre Belözoğlu, Arda Turan, Edin Visca ve Riad Bajic’in görüntülü tebrik mesajlarına da yer verildi.

Çocuk Şenliği ve Tercihim Türkçe Projesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği ve Bosna Hersek Sivil İşler Bakanlığı himayesinde, YEE organizasyonunda gerçekleşen 6. Çocuk Şenliği’ne Türkiye ve Bosna Hersek’ten 100’ün üzerinde kurum ve şirket destek verdi.

Bosna Hersek’teki devlet okullarında Türkçe’nin ikinci yabancı seçmeli dil olarak yer almasına ilişkin proje olan “Tercihim Türkçe” kapsamında ülkenin 7 kantonundaki 150 lise ve ilkokulda toplam 8 bin 243 öğrenci halihazırda Türkçe öğreniyor.

Çocuk Şenliği de Tercihim Türkçe Projesi’nin finali olarak altı yıldır düzenleniyor.

Kaynak: AA

Read Previous

Fenerbahçe Doğuş Dörtlü Final’de

Read Next

Türk-Bulgar sanayi odaları işbirliği masaya yatırıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *