Bosna Hersek’te Türkçe dil sınıfı açıldı

Bosna Hersek’in Kakanj şehrindeki Mula Mustafa Baseskija İlköğretim Okulu’nda Türkçe dil sınıfı açıldı.

Bosna Hersek’in orta kesimlerinde bulunan Kakanj şehrindeki Mula Mustafa Baseskija İlköğretim Okulu’nun, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Gebze Belediyesi’nin desteği ile hazırlanan Türkçe dil sınıfı, törenle açıldı.

Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yaman ise Bosna Hersek’te halihazırda 7 bin 500 öğrencinin Türkçe öğrendiğini anlatarak, “Bu öğrenciler için yürüttüğümüz birçok projeden bir tanesi de eğitimin kalitesini artırmak adına modern Türkçe sınıfları oluşturmak.” ifadelerini kullandı.

Yaman, hazırlanan Türkçe dil sınıfının, tüm öğrencilerin hizmetine sunulduğunu kaydederek, Bosna Hersek’te Türkçenin okutulduğu tüm okullarda birer Türkçe dil sınıfı açmak istediklerini bildirdi.

Galijasevic de Türkçe’nin Bosna Hersek okullarında ikinci yabancı dil olarak okutulması projesinin, 2011 yılında başlatıldığını dile getirdi.

Bosna Hersekli öğrencilerin bu projeyle zenginleştirildiğini belirten Galijasevic, “Öğrenilen her yeni dil, yeni bir zenginliktir. Bunun, ortak kültüre sahip olduğumuz dost ülkenin dili olması bilhassa önem taşımaktadır. ” ifadelerini kullandı.

Gebze Belediye Başkanı Köşker ise Bosna Hersek’te yürütülen bu tarz projelere destek vermeyi amaçladıklarını ifade ederek, “Bu Türkiye ile Bosna Hersek’in kardeşliğinin pekişmesi adına önemli bir proje. Avrupa’da Bosna Hersek güçlenirse Türkiye güçlenecek, Türkiye güçlenirse Bosna Hersek güçlenecek. Bunun da ortak bir dilden geçeceğini hepimiz biliyoruz. “şeklinde konuştu.

Okul Müdürü Suad Celikovic de verdikleri eğitimin kalitesini artıran bu projeye doğrudan veya dolaylı olarak destek veren herkese teşekkürlerini iletti.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

Yunanistan’a sığınan 2 darbeci teröristin akıbeti ne olacak?

Read Next

Türk Demokratik Partisi’nden basın bildirisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *