Bosna Hersek’te soykırımı inkar yasasının üzerinden bir yıl geçti

Eski Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, geçtiğimiz yıl 23 Temmuz’da “Bonn yetkilerine“ dayanarak soykırımın inkarının cezalandırılmasına ilişkin bir yasa çıkarttı ve bu karar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bosna Hersek’te bir siyasi krizi tetikleyen yasa, Bosnalı Sırp siyasetçilerin uluslararası topluma daha fazla cephe almasına ve bağımsızlık hedefiyle daha fazla özerklik arayışına girişmelerine neden olsa da ülkede soykırım kurbanlarını incitici tabiattaki provokasyonların azalmasına ve Srebrenitsa soykırımının inkarının siyasette puan toplamak adına kullanılmasına önemli ölçüde engel oldu.

Sırp Cumhuriyeti entitesi hükümetinin geçersiz ilan ederek entite dahilinde uygulanmasını engelleme teşebbüsünde bulunduğu yasa, uluslararası mahkemelerde veya Bosna Hersek mahkemelerince soykırım olduğu tespit edilen soykırımlar ile insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarını inkar, yüceltme, önemsizleştirme veya aklamaya çalışan kimselerin, 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını öngörüyor.

Bir yıl önce kabul edilen yasanın yıl dönümü vesilesiyle Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneği, soykırımı inkar yasasının bir yıldır yürürlükte olmasına rağmen şimdiye kadar inkarcılar konusunda tek bir iddianame dahi hazırlanmadığı uyarısında bulundu.

Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği nedir?

Bosna Hersek’te 1992-1995 arasında yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Anlaşması ile oluşturulan OHR, uluslararası toplum adına Bosna Hersek’te barış anlaşmasının uygulanmasını denetliyor. Yüksek Temsilcilik aynı zamanda ülkede faaliyet gösteren uluslararası kurumların etkinliklerini de koordine ediyor.

Her yıl Birleşmiş Milletler’e (BM) Bosna Hersek’teki gelişmeler ve sorunlarla ilgili rapor da sunan Yüksek Temsilci, “Bonn Yetkileri” olarak bilinen geniş yetkilere sahip. Yüksek Temsilci, Devlet Başkanlığı Konseyinin üyeleri dahil olmak üzere ülkede barışın uygulanmasına engel olan kişileri görevden alabiliyor, ihtiyaç durumunda yasa da çıkartabiliyor.

Avusturyalı diplomat Valentin Inzko, 2009’dan beri Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi olarak görev yapıyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Blinken, Ukrayna tahıl sevkiyatı anlaşması için Türkiye ve BM’yi takdir etti

Read Next

Usta yazar Rasim Özdenören vefat etti