Bosna Hersek Merkezi Seçim Komisyonunun genel seçim tarihini 2 Ekim 2022 olarak belirlemesi, Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) ve Hırvatistan’ın sert tepkisine neden oldu.

Bosna Hersek Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) Başkanı Dragan Covic, uluslararası toplum temsilcilerine yönelik bir mektup kaleme alarak kararın Bosna Hersek’in barış ve siyasi istikrarına doğrudan bir tehdit arz ettiğini söyledi. Seçim yasasında reform yapılmadan seçime gidilecek olmasının Bosnalı Hırvatların anayasal haklarının korunmayacağı manasına geldiğini ileri süren Covic, Hırvat Ulusal Meclisi’nin (HNS) Bosna Hersek’te federalizm temelli bir yeniden yapılanma sürecini başlatacağını açıkladı.

Covic’in bölgesel yeniden yapılanma açıklamaları, birçok siyasi uzman tarafından Bosna Hersek Federasyonu entitesinin bölünerek üçüncü bir entite ortaya çıkarılması olarak anlaşılıyor.

Seçim Komisyonunun kararının anayasaya aykırı ve kanunsuz olduğunu savunan Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman da ülkesinin bu gelişmeleri eli kolu bağlı izlemeyeceğini söyledi. Hırvatistan’ın büyük siyasi yatırım yaptığı seçim reformu konusunda uzlaşı sağlanamamış olmasından büyük hayal kırıklığı duyduğunu açıklayan Grlic Radman, Bosna Hersek’teki statükonun Hırvat oylarının etkisiz kalması sonucu doğuracağını ifade etti.

Grlic Radman’ın açıklamalarını eleştiren Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Hırvat Üyesi Zeljko Komsic ise Bosna Hersek’te seçim reformu dahil hiçbir iç meselenin Hırvatistan’ı ilgilendirmediğini vurguladı.

Bosna Hersek’te genel seçimler, Bosna Hersek kurumlarının bütçesinden karşılanıyor. Bütçenin halen kabul edilmemiş olması ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı ve parlamentonun her iki kanadı tarafından onaylanması zorunluluğu seçimlerin yapılması önündeki yeni engeller olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic: Ben olsam İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini veto ederim

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ramazan mesaisi yoğun geçti