Bosna Hersek’te muhalefet SDA’ya karşı birleşiyor

Bosna Hersek’te 2 Ekim’de yapılan genel seçimlerin ardından hükümeti kurma çalışmaları devam ederken, 8 muhalefet partisi Demokratik Eylem Partisi’ne (SDA) karşı birleşme kararı aldı.

Bosna Hersek Sosyal Demokrat Partisi (SDP), Halk ve Adalet Partisi (NiP), Bizim Partimiz (NS), Demorkatik Eylem Hareketi, Yeni Nesiller İçin Partisi, Bosna Hersek İçin Partisi, Avrupa Halk Birliği ile Bosna Hersek Girişimi – Fuad Kasumovic partileri, entite, kanton ve devlet düzeyinde ittifak anlaşması imzaladı.

Genel seçimlerde en çok oy alan SDA’yı saf dışı bırakmayı amaçlayan girişim, yerel basında SDA’nın SDP ile koalisyon oluşturacağına ilişkin çıkan iddiaları da çürütmüş oldu.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyeliğine aday olan SDA Genel Başkanı Bakir İzetbegovic, seçimelerde muhalefetin ortak adayı Denis Becirovic’e yenilmişti.

Seçim vaatlerini, SDA’nın uzun yıllar süren iktidarını sonlandırma sözüne dayandıran muhalefet partileri, söz konusu anlaşma ile İzetbegovic’in ardından ülkedeki Boşnakların en büyük siyasi partisi SDA’yı iktidarın dışında bırakmak istiyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kremlin: Türkiye’nin tahıl anlaşmasının yeniden başlamasındaki varlığı, anlaşmalara olan güvenin ana faktörüdür

Read Next

Erdoğan: Tayfun Yunanlıları çıldırttı, Cenk ve Gezgin gibi füzelerin de müjdelerini vereceğiz