Bosna Hersek’te “Mevlit ve Zikir Günleri” etkinliği düzenlendi

Bosna Hersek’in güneyindeki Mostar şehri yakınlarında bulunan Blagay Tekkesi’nde düzenlenen “Mevlit ve Zikir Günleri” etkinliği, bölge ülkelerden binlerce Müslüman’ı bir araya getirdi.

Osmanlıdan önce Anadolu’dan gelen dervişlerin kurduğu Blagay Tekkesi’nde düzenlenen program, “Hersek bölgesinde bilinen en eski dini kültürel etkinlik” özelliği taşıyor.

Mostar Müftülüğü Din İşleri ve Eğitim Daire Başkanı İlham Puce, yaptığı açıklamada, etkinliğin, tüm Boşnaklar için büyük önem taşıdığını belirterek, “Burada kültürümüz ve tarihimiz üzerinde silinmez izler bırakmış ilim insanlarını anıyoruz. Bu etkinlik sadece Mostar için değil tüm Bosna Hersek için çok önemli.” ifadelerini kullandı.

“Mevlit ve Zikir Günleri” etkinliği, Bosna Hersek İslam Birliğince her yıl mayıs ayının ikinci cumartesi günü düzenleniyor.

– Blagay Tekkesi

Mostar şehri yakınlarında bulunan ve Alperenler Tekkesi olarak da bilinen “Blagay Tekkesi”, Buna Nehri’nin kaynağının bulunduğu noktaya 600 yıl önce Anadolu’dan gelen dervişler tarafından kuruldu. Tekkede Sarı Saltuk’a ait olduğu belirtilen mezar da yer alıyor.

Eski Yugoslavya döneminde kapatılan tekke, Bosna Hersek’in bağımsızlığını kazanmasıyla yeniden açıldı.

Tekke, başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden gelen çok sayıdaki turistin de uğrak yeri haline geldi.

AA

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde namaz kıldı, Kur’an okudu

Read Next

Kosova’da “Yılın En Fedakar Annesi” ödül töreni düzenlendi