Bosna Hersek’te Katolik nüfusu yarı yarıya azaldı

Bosna Hersek piskoposları Adalet ve Sosyal Uyumun Tesisi Hakkında Muhtıra başlıklı bir belgede, Bosna Hersek’te çoğunluğu Hırvat olan katoliklerin sayılarında çarpıcı bir düşüşle karşı karşıya kaldıklarını ve şu anda sayıları yaklaşık 350.000 olduğu tespitine yer verildi.

 Bosna Hersek Piskoposlar Konferansı’nın tüm üyeleri tarafından imzalanan belgede özellikle Hırvatların durumunu analiz ederek, bugün savaş öncesi 760,000 olan nüfusun sadece yarısının bu ülkede olduğu konusuna dikkat çekildi. Bunun hem savaş zulmünün hem de olumsuz demografik eğilimlerin ve savaş sonrası göçün ve siyasi sorunların bir sonucu olduğu ifade edildi. 

Belgede, “Son 30 yılda, Hırvatlar da dahil olmak üzere Katoliklerin yarısından fazlası veya yaklaşık yüzde 54,6’sı ortadan kayboldu. Durum, 1991’de yaklaşık 220.000 ve şimdi yalnızca yaklaşık 15.000 Katolik vatandaşın yaşadığı Sırp Cumhuriyeti’nde özellikle zor. Bosna Hersek Federasyonu entitesinde, son nüfus sayımına göre, yalnızca yüzde 22,4 Hırvat yaşıyor.” denildi. 

Piskoposlar siyasi durum ve Hırvatların “eşit olmayan” anayasal konumunu da bu azalmanın nedeni olarak öne sürdü. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

OMÜ ile Kosova’nın Prizren kenti arasında iyi niyet anlaşması imzalandı

Read Next

Al-Jazeera’nin kadın muhabiri İsrail askerleri tarafından açılan ateşte öldürüldü