Bosna Hersek’te eski Sırp askere savaş suçundan 7 yıl hapis cezası verildi

Bosna Hersek Mahkemesi, ülkede 1992-1995’te yaşanan savaşta “savaş suçu” işlediği gerekçesiyle eski Sırp asker Radovan Veljovic’i 7 yıl hapse mahkum etti.

Mahkemeden yapılan yazılı açıklamada, Veljovic’in, Sırp Cumhuriyeti Ordusu (VRS) mensubu olarak Nisan-Temmuz 1992’de Foca bölgesinde bir Boşnak sivil kadına güç ve tehdit kullanarak tecavüz ettiği ve bu sebeple suçlu bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Veljovic’in, Sırp Cumhuriyeti’nin askeri, paramiliter ve polis güçlerinin ülkedeki geniş ve sistematik saldırısının bir parçası olduğu da belirtildi.

Veljovic hakkındaki savaş suçu iddianamesi 17 Eylül 2021’de hazırlanmıştı.

​​​​​​​- 1 Mart 1992’de başlayan Bosna Savaşı, 14 Aralık 1995’e kadar sürdü

Sırp Meclisi, 21 Aralık 1991’de Yugoslavya içinde federal bir yapı olarak Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti’nin kurulması ve aynı zamanda Krajina Sırp Cumhuriyeti’nin tanınması kararını aldı. Bu karar temelinde 9 Ocak 1992’de Bosna Hersek Sırp Halkı Cumhuriyeti ilan edildi.

Bosna Hersek’in 29 Şubat-1 Mart 1992’de yapılan referandum sonucunda bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Sırpların kontrolündeki Yugoslav ordusu ve Sırp paramiliter birlikler, Müslüman Boşnaklara karşı etnik temizlik başlattı.

14 Aralık 1995’e kadar süren Bosna Savaşı’nda 100 binden fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 2 milyon kişi göç etmek zorunda kaldı.

AA

Read Previous

FIFA, Katar’daki Dünya Kupası’nda statlarda alkollü içecek satışını yasakladı

Read Next

Arnavutluk’ta TMV’ye bağlı New York Tirana Üniversitesi yeni kampüsüne kavuştu