Bosna Hersek’te Cumhurbaşkanı Erdoğan heyecanı

Bosna Hersek vatandaşları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran’daki seçimler öncesinde Saraybosna’da gerçekleştireceği miting için gün sayıyor.

20 Mayıs’ta Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından Saraybosna’da düzenlenecek etkinliğe Avrupa’dan gelecek Türklerin yanı sıra Bosna Hersek vatandaşlarının da yoğun alaka göstermeleri bekleniyor. Erdoğan’ın ziyareti öncesinde sosyal paylaşım ağı Facebook üzerinde “Erdoğan’ın Saraybosna Ziyaretine Destek” (Podrka dolasku predsjednika Erdoğana u Sarajevo) adlı bir grup kuran Boşnaklar, burada Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin görüşlerini paylaşıyorlar.

Grupta bazı Bosna Hersek vatandaşları Erdoğan’dan “babamız ve kardeşimiz” diye bahsederken bazı kullanıcılar da Erdoğan’ı her gün dualarında yer verdikleri lider olarak tanımlıyorlar. Bir kullanıcı “Bosnalı Sırp ve Hırvatların başka ülkelerde kardeşleri olabiliyorsa, bu ülkeyi bölmek isteyen Kolinda ve Vuçiç gibileri istedikleri gibi buraya gelebiliyorlarsa Erdoğan neden gelmesin? Onlar bizi zaten öyle görüyorken bizler neden kendimizi Osmanlı gibi hissetmeyelim? Hoşgeldin Erdoğan, Türk evladı olduğun kadar bizim de evladımızsın” diye yazdı.

Başka bir kullanıcı ise “Erdoğan’a desteğimiz nedeniyle Avrupa’nın tepkisinden endişe edenler var. Avrupa bizden zaten nefret ediyor. Halkımız yok edilmeye çalışılırken buna zaten şahitlik etmedik mi?” diye yazdı.

Bir kullanıcı “Allah Türkiye’yi, kardeş Türk halkını ve onlarla birlikte Boşnakları korusun. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saraybosna’ya gelişi hepimiz için iftihar vesilesidir” diye yazarken başka bir vatandaş, “Bosna Hersek halkının ve vatandaşlarının gerçek dostu. Dünya’ya gerçekleri haykıran ve kardeş Türk halkı için adalet, refah ve daha iyi hayat şartları için mücadele eden insan. Allah, Erdoğan’a sıhhatli ve uzun ömürler versin. Ziyaretini sevinç ve gönül huzuruyla bekliyor olacağız” diye yazdı.

İHA

Read Previous

Balkan Dağcılar Birliğinin Kongresi Bursa’da yapılacak

Read Next

AB, Türkiye’nin Bosna Hersek’te artan etkisinden endişeli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *