Bosna Hersek’te Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi

 Bosna Hersek’in kuzeybatısındaki Sanski Most şehri yakınlarında, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü dolayısıyla tören yapıldı.

Tören, Sanski Most yakınlarında, Fatih Sultan Mehmed’in 1463’te Kamengrad’ı fethi sırasında şehit düşen askerler anısına yaptırılan Türk Şehitliği Anıtı’nda düzenlendi.

Programa, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Bosna Hersek Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Mustafa Büyükköroğlu, Sanski Most Belediye Başkanı Faris Hasanbegovic ve Bosna Hersek’teki Türk kurumlarının temsilcilerinden oluşan heyet katıldı.

Heyet, daha sonra Fatih Sultan Mehmed’in ordusuyla cuma namazı kıldığı Musalla mevkisine geçerek burada Çanakkale şehitleri için dualar etti.

Büyükelçi Girgin, “Her yıl olduğu gibi, 18 Mart Şehitleri Anma Günü’nü Sanski Most’taki şehitliğimizde tertip ettik. Burada sadece Türkiye’nin değil Bosna Hersek’in de bütün şehitlerini andık. Ayrıca (6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli) depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı da hatırladık ve onlara da dua ettik.” dedi.

Girgin ayrıca, Sanski Mostlulara depremzedelere yardımları dolayısıyla teşekkür etti.

Hasanbegovic de “özgürlük, bağımsızlık ve barış için hayatlarını ortaya koyan şehitleri anmak için bir araya geldiklerini” kaydederek, “Türkiye, depremler dolayısıyla zor bir süreçten geçiyor, kalbimiz sizinle.” diye konuştu.

Read Previous

Belgrad-Priştine Diyaloğu toplantısı Ohri’de düzenlendi

Read Next

Yunanistan’da örgü dükkanı işleten kadın, Rus ajanı çıktı