Bosna-Hersek’te Başörtü Yasağına Karşı Yürüyüş

Bosna’da değişikşehirlerde düzenlenen yürüyüşlerde, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yargı çalışanlarına, başörtüsünü de içine alacak şekilde “dini sembolleri” yasaklamasına tepki gösterildi.

Bosna Hersek’in Tuzla, Mostar, Kakanj, Gorazde, Visoko, Bihac ve Travnik şehirlerinde, “Başörtüsü benim hakkım ve seçimim” sloganıyla yürüyüşler düzenlendi.

Dünya Başörtüsü Günü kapsamında düzenlenen yürüyüşlerde, Bosna Hersek Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (VSTV) yargı çalışanlarına, başörtüsünü de içine alacak şekilde “dini sembolleri” yasaklamasına tepki gösterildi.

Tuzla’daki Özgürlük Meydanı’nda toplanan grup, VSTV’nin yasağını “hayal kırıklığı ve ayrımcı bir eylem” olarak nitelendirirken, düzenledikleri yürüyüşle başörtüsüne yönelik önyargılara dikkat çekti.

Yürüyüşe katılan Amina Karic, yargı çalışanlarına yönelik yasağın diğer kamu kurumlarına da yayılmasından endişe duyduğunu belirterek, “Şu anda öğretmenlik eğitimi alıyorum. Başörtüsüne yönelik bu ayrımcı karardan sonra, okulumu bitirdikten sonra iş bulamama endişesine kapıldım” dedi.

Başörtüsü yasağının dini özgürlüklere aykırı bir karar olduğunu söyleyen Karic, kararın bir an önce geri çekilmesini umduğunu ifade etti.

Bosna Hersek'in Mostar şehrinde, "Başörtüsü benim hakkım ve seçimim" sloganıyla yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte yargı çalışanlarına yönelik yasağa tepki gösteren grup, tarihi çarşı içinden Mostar Köprüsü'ne oradan da Musala Meydanı'na kadar yürüdü. ( D. Maric - Anadolu Ajansı )

“BAŞÖRTÜSÜ SEMBOL DEĞİL, KİMLİKTİR”

Mostar’daki yürüyüşte de yargı çalışanlarına yönelik yasağa tepki gösteren grup, tarihi çarşı içinden Mostar Köprüsü’ne oradan da Musala Meydanı’na kadar yürüdü.

Bosna Hersek Kadınları Derneği Başkanı Azra Hasanbegovic, başörtüsü takmamasına rağmen mağdur durumda bırakılan başörtülü kadınlara destek için yürüyüşe katıldığını belirterek, “Başörtüsü onların en temel hakkı. Başörtüsünün yargı çalışanlarına yasaklanması çok saçma bir karar” dedi.

Bosna Hersek Federasyonu Meclisi Milletvekili Selma Jakupovic de başörtüsü yasağının, ifade özgürlüğü yasağı olduğunu savunarak, “Yargı çalışanlarına dini sembollerin yasaklanmasını destekliyorum ancak başörtüsü bir dini sembol değildir. Bu bir ifade özgürlüğüdür” dedi.

VSTV’nin yasağına karşı imza kampanyası başlatan Ernesa Bihorac ise “başörtüsünün sembol değil, kimlik ve takmak isteyen herkes için bir hak” olduğunu kaydetti.

Gorazde şehrindeki yürüyüşte de halk, VSTV’nin yasağına tepki gösterdi. Gorazde Savunucuları Meydanı’ndan İslam Kültür Merkezi’ne kadar yürüyen grup, üzerinde “Başörtüsü benim hakkım”, “Başörtüsü benim seçimim” yazılı dövizler taşıdı.

Kakanj, Visoko, Bihac ve Travnik şehirlerinde düzenlenen yürüyüşlerde de VSTV’nin başörtüsü kararına tepki gösterildi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

Read Previous

Mantar Gibi Filizlenen Yeni Televizyonlar Programların Kalitesini Arttıracak mı?

Read Next

Slovenya’nın En Büyük Marketler Zincirinden İsrail Ürünlerine Boykot

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *