Bosna Hersek’te “Balkanlarda Türkoloji Çalışmaları ve Türk Kültürü Çalıştayı” yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Uluslararası Kültür ve Dil Araştırmaları işbirliğinde kapsamında Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Balkanlarda Türkoloji Çalışmaları ve Türk Kültürü Çalıştayı gerçekleşti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Balkanlarda Türkoloji Çalışmaları ve Türk Kültürü” adlı çalıştay, Saraybosna Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlendi.

Uluslararası Kültür ve Dil Araştırmaları (UKDA) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fahri Temizyürek ve Yönetim Kurulu üyeleri çalıştay öncesinde Saraybosna Büyükelçiliğini, TİKA Saraybosna Program Koordinasyon Ofisini, Yunus Emre Enstitüsünü ve Maarif Vakfını ziyaret etti. Ziyaret kapsamında yapılan görüşmelerde “Yabancılara Türkçe Öğretimi ve Türkoloji” ve Balkan coğrafyasında Türkçe öğretiminin önemi değerlendirildi.

“TÜRKÇE BARIŞ DİLİ”

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Balkanlarda Türkoloji Çalışmaları ve Türk Kültürü” çalıştayıUluslararası Kültür ve Dil Araştırmaları (UKDA) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fahri Temizyürek tarafından Türkçenin barış dili olduğu vurgusu ile açıldı.

“Balkanlarda Türkoloji Çalışmaları ve Türk Kültürü” çalıştayı, Türk kültürü ve Türkoloji alanı uzmanlarına görüş ve deneyimlerini bir araya getirme fırsatı sundu. Çalıştay, Türkçenin Balkanlarda yaygınlaştırılması ve öğretilmesi konusundaki önemi üzerinde durularak kararlar alınmasına olanak sağladı.

Çalıştayın kapanışında Balkanlarda Türkçenin genel durumu, UKDA Yönetim Kurulunun hukuk heyeti tarafından değerlendirildi.qha

Read Previous

Hırvatistan Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Dalic: Türkiye maçı kilit öneme sahip

Read Next

Milli futbolcular Cenk ve Ertaç, Hırvatistan galibiyetine inanıyor