Bosna Hersek’te 9 Ocak’ta provokasyon endişesi

Bosna Hersek’te Anayasa Mahkemesi tarafından yasaklanan “9 Ocak Sırp Cumhuriyeti Günü” kutlamaları öncesinde provokasyon endişesi yaşanıyor.

Sözde askeri geçit töreninin Doğu Saraybosna’da yapılacak olması ve bazı Boşnak STK’ların araçların geçişinin engellenmesi için barikat kurulması çağrısı yapması provokasyon endişesine neden oldu.

Yerel medyada çıkan haberlerde, Doğu Saraybosna’daki kutlama hazırlıkları kapsamında Sırp gaziler tarafından kullanılan bir binaya savaş suçlusu Ratko Mladic’in fotoğrafının asıldığı aktarılırken, belediye binalarından birinde ise 11 Ocak’ta Kanadalı Sırp yönetmen Boris Malagurski tarafından çekilen ve Sırpların özgürlük mücadelesini anlatan filmin gösteriminin yapılacağı kaydedildi.

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Bosnalı Sırp liderlere yönelik bir mektup kaleme alarak 9 Ocak gününün anayasaya aykırı ve halkı ayrıştırıcı tabiatta olduğuna dikkat çekti.

Tartışmalı 9 Ocak kutlamalarının, Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinin otoritesi ve kararlarına saygı duylmadığının göstergesi olduğunun altını çizen Schmidt, “Sırp Cumhuriyeti Günü olarak ilan edilen 9 Ocak, kollektif hafızayı güçlendirecek nitelikte bir öneme sahip değildir.” ifadelerini kullandı.

Balkan News

Read Previous

Hollanda’da 2022’de en çok tercih edilen erkek bebek isimlerinde “Muhammed” ikinci sırada

Read Next

Merdare Sınır Kapısı’nda Kosova’dan çıkış için 3 saat bekleniyor