Bosna-Hersekli askerlerden Türkçeye yoğun ilgi

Bosna-Hersek Silahlı Kuvvetleri (OSBiH) mensubu 17 asker, Türkçe tekamül ve Türkçe temel kurs eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.

Başkent Saraybosna’daki Rajlovac Kışlası’nda yapılan sertifika törenine Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Mustafa Sıtkı Tatar’ın yanı sıra Avrupa Birliği Barış Gücü (EUFOR) ve NATO bünyesinde Bosna-Hersek’te görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları, Bosna-Hersek’teki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile OSBiH yetkilileri ve kursiyerler katıldı.

Askeri Ataşe Tatar, burada yaptığı konuşmada, kursların açılmasında desteklerini esirgemeyen Bosna-Hersek Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığına teşekkür ederek, Türkçe kurslarına artan ilgiden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Bugün burada kurslarını başarıyla tamamlayan Bosna-Hersekli askerlerin, 500 yıl önce iyi bir niyetle bu topraklara gelmiş olan Türklerin inşa ettiği köprünün tam da girişinde olduklarını vurgulayan Tatar, ailenin bir üyesi olarak gördüğü kursiyerlere Türkçenin ve Türkiye’nin tanıtımını yapmaları çağrısında bulundu.

OSBIH Profesyonel Gelişim Merkezi Komutanı Albay Hazrudin Hasagic de başında bulunduğu merkezin amacının askerlere daha kaliteli bir eğitim için gerekli şartları sağlamak olduğunu belirterek, Türk kurumlarının da desteğiyle merkezin sahip olduğu koşulları daha da iyileştirdiklerini kaydetti.

Burada aldıkları temel eğitimin Bosna-Hersekli askerlere Türkiye’de eğitim alma kapısını da açtığını söyleyen Hasagic, “Bugün aldığınız sertifikalar eğitiminizin sonu değil, başlangıcı olmalı. Bizler, size yardım etmek için buradayız.” dedi. 

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları takdim edilirken, en başarılı olanlara çeşitli hediyeler de verildi.

BalkanNews

Read Previous

Yunanistan’ın ölüme terk ettiği 43 göçmen kurtarıldı

Read Next

Kosova’nın kuzeyinde Sırplar protesto düzenliyor