Bosna Hersek’in Sırp Cumhuriyeti entitesinde anayasaya aykırı taşınmaz mülk yasası kabul edildi

Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti Ulusal Meclisinde (NSRS), anayasaya aykırı olan taşınmaz mülklere ilişkin yasanın kabul edildiği bildirildi.

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinin taşınmaz mülklerin entitelere değil devlete ait olduğuna ilişkin karar almasına rağmen entite düzeyindeki NSRS, kamu kurumlarının çalışmalarının yürütülmesinde önemli rol oynadığını ifade edilen taşınmaz mülklere ilişkin yasayı oyladı.

Taşınmaz mülklerin Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’na göre entitelere ait olduğunu savunan Sırp Cumhuriyeti (RS), söz konusu yasayla mülklerin idaresinin de kendilerinde olduğunu savunuyor.

NSRS’deki Boşnak milletvekillerinden Ramiz Salkic, Anayasa Mahkemesinin kararı doğrultusunda entite meclisinin taşınmaz mülklere ilişkin karar alamayacağını ifade ederek, bunun Bosna Hersek Meclisinde tartışılması gereken bir konu olduğunu söyledi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Boşnak üyesi Denis Becirovic ve Hırvat üye Zeljko Komsic, karara ilişkin Anayasa Mahkemesine itirazda bulunacaklarını aktardı.

Bu arada, taşınmaz mülk sorunu Bosna Hersek’te yaşanan savaştan bu yana konuşulmaya devam eden bir konu olurken, ülkedeki taşınmazların devlete mi yoksa bu taşınmazları kullanan entitelere mi ait olduğu tartışılıyor.

AA

Read Previous

Merdare sınır kapısı yeniden ulaşıma açıldı

Read Next

İvan Colev, Ceza Mahkemesi başkanı olarak yeniden seçildi