Bosna Hersek’in altyapısı Türklere emanet

Türkiye ve Bosna Hersek, ulaştırma ve altyapı alanlarında iş birliği içinde hareket edecek. İki ülke arasında imzalanan altyapı ve ulaştırma anlaşması, TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

Anlaşma onaylanmak üzere Genel Kurul’a gönderildi. Altyapı ve inşaat projelerinin hazırlanmasının yanın sıra finansman ve uygulama prosedürlerini de içeren anlaşma vergi kolaylıklarını da kapsıyor.

FİNANSMANA ERİŞİM DESTEĞİ DE SUNULACAK

Anlaşma ile Saraybosna ve Belgrad arasına inşa edilecek olan kara yolu projesinin finansman kaynağı ağırlıklı olarak Türk bankalarından sağlanacak. İki ülke arasındaki iş birliği söz konusu kara yolu ile sınırlı kalmayacak. İlgili altyapı ve inşaat projeleri konusunda gerek finansmana erişim gerekse de altyapı hizmeti noktasında Türkiye, Bosna Hersek’e destek sunacak. Ayrıca altyapı hizmeti sunacak Türk firmalarına ve finansman kaynağı sunacak Türk bankalarına vergilendirme kolaylığı da tanınacak. Söz konusu ortaklık iki ülke arasında ekonomik iş birliğinin artırılmasına önemli katkı sağlayacak. Bu kapsamda, kalkınma planları ve altyapı alanında projelerin hazırlanması için personel eğitimi için uzman ve teknik destekte sağlanacak.


yenişafak

Read Previous

DSÖ: Şifa Hastanesi’ne girdiğimizde sadece sivilleri gördük, hastaları çıkarmaya odaklandık

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan’a gidiyor