Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt “federasyon hükûmetinin kurulması” çağrısında bulundu

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Bosna Hersek’teki iki entiteden Bosna Hersek Federasyonu’nun (FBİH) kurulması çağrısı yaptı.

Schmidt, gazetecilere, ülkede 2 Ekim’de yapılan genel seçimlerin üzerinden geçen süreye rağmen FBİH hükümetinin kurulamaması konusunda açıklamalarda bulundu.

FBİH’nin kurulması için verilen sürenin bugün sona erdiğine işaret eden Schmidt, “Sayısız görüşmelerden sonra tüm siyasilere işlerini yapmalarını hatırlatmak isterim. Burada, siyasi partilerin, vatandaşlar için verdiği mücadele değil iktidarda olmak için verdiği mücadeleyi görüyoruz. Siyasi partiler arasındaki bu mücadelenin çözülmesi gerekmektedir.” ifadesini kullandı.

Schmidt, seçmenin iradesinin “siyasi gerçeklik” haline gelmesi gerektiğini kaydederek aksi durumda demokrasiden söz edilmeyeceğini vurguladı.

“Güçlü bir devlet için güçlü bir federasyona ihtiyacımız var”

FBİH’nin acilen işlevsel hale gelmesi gerektiğine dikkati çeken Schmidt, “Güçlü bir devlet için güçlü bir federasyona ihtiyacımız var. Bu ülkenin vatandaşları burada kendi ülkelerinde, iyi bir gelecek ve ilerleme hak ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Schmidt, iktidar ve muhalefetteki tüm siyasilere “yapıcı şekilde çalışma” çağrısında bulunarak anlaşma sağlanmazsa harekete geçeceğini, bu çağrısının son olduğunu ve bir başka çağrıda bulunmayacağını vurguladı.

Bosna Hersek’teki genel seçim

Bosna Hersek’te genel seçim 2 Ekim 2022’de yapılmış, Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Denis Becirovic, Hırvat üyesi Zeljko Komsic ve Sırp üyesi de Zeljka Cvijanovic olmuştu.

Devlet Başkanlığı Konseyi, 22 Aralık 2022’deki oturumunda, Hırvat Demokratik Birliğinden (HDZ) Borjana Kristo’yu devlet seviyesinde hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Ülkedeki iki entiteden Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanlığına Milorad Dodik seçilmiş, RS hükümeti ise 21 Aralık’ta kurulmuştu. 28 Şubat‘ta da FBİH Başkanlığına Lidija Bradara getirilmişti.

Bradara, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada, federasyon hükümetini kurma görevini Sosyal Demokrat Parti (SDP) Genel Başkanı Nermin Niksic’e verdiğini duyurmuştu.

FBİH hükümeti, siyasi partilerin kabinede kimin yer alacağı tartışmaları sebebiyle kurulamıyor.

Bosna Hersek’te OHR ve Yüksek Temsilci

Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’nın getirdiği karmaşık siyasi yapının yanı sıra ülkede yine Dayton ile oluşturulan Yüksek Temsilcilik Ofisi (OHR) ihtiyaç durumunda yasa çıkarabilecek yetkiye sahip.

OHR, uluslararası toplum adına Bosna Hersek’te barış anlaşmasının uygulanmasını denetliyor. Yüksek Temsilcilik, ülkede faaliyet gösteren uluslararası kurumların etkinliklerini de koordine ediyor.

Birleşmiş Milletlere (BM) her yıl Bosna Hersek’teki gelişmeler ve sorunlarla ilgili rapor sunan Yüksek Temsilci, “Bonn yetkileri” olarak bilinen geniş yetkilere sahip. Yüksek Temsilci, Devlet Başkanlığı Konseyinin üyeleri dahil olmak üzere ülkede barışın uygulanmasına engel olan kişileri görevden alabiliyor, ihtiyaç durumunda yasa çıkarabiliyor.

AA

Read Previous

YTB, Üsküp’te iftar verdi

Read Next

Sırbistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Jovanoviç’den TTSO’ya ziyaret