Bosna Hersek Savcılığı, Hırvatistan’ın 1995’te Batı Slavonya’daki Sırp güçlerine karşı gerçekleştirdiği Şimşek (Bljesak) Operasyonu’nda görev alan 14 Hırvat generalin yargılanmasını talep etti.

Bosna Hersek’in 1995 Şimşek Operasyonu’na katılan komutanların savaş suçlarından yargılanması için bir talep mektubu gönderdiği, Hırvatistan Adalet Bakanlığı tarafından da doğrulandı.

Milanoviç: “Sabotaj”

Bosna Hersek Savcılığı’nın talebi, Hırvatistan’ın en üst düzeyden tepkisine neden oldu. Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç, Hırvat generaller aleyhindeki adımın “Bosna Hersek ile ilişkilere karşı sabotaj” olduğunu söyledi.

Bosna Hersek Savcılığı’ndan konuya ilişkin olarak Hırvatistan’a ulaşan talebin iki ülke arasındaki ilişkileri sabote etme ve zehirleme amacı taşıdığını söyleyen Milanoviç, “Bu konuya en son altı yıl önce başbakan olarak yorum yapmıştım ve şimdi bunu tekrar yapmak zorunda kalıyorum” diye konuştu.

Komşiç: “Hırvat komutanlar aleyhinde soruşturmaya gerek yok”

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Hırvat üyesi Jelyko Komşiç (Željko Komšić), Şimşek Operasyonu’na katılan Hırvat komutanlar aleyhinde adli işlem başlatılmasına gerek bulunmadığını söyledi. Komşiç, “Düşünceme göre Şimşek ve Fırtına operasyonları konusunda Bosna Hersek Savcılığı’nın bu şekilde adımlar atması için hiçbir hukuki temel bulunmuyor. Zira eğer bir suç işlenmişse bu ne Bosna Hersek toprakları üzerinde ne de Bosna Hersek vatandaşları aleyhinde işlenmiş değil. Böyle bir durumda yetkili ancak Hırvatistan Cumhuriyeti Savcılığı olabilir” diye konuştu.

Srebrenitsa Anneleri: “Bosna Hersek Savcılığı’nın başka ülkelerdeki suç iddialarıyla uğraşması üzücü”

Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği de konuya ilişkin bir açıklama yaparak Bosna Hersek Savcılığı’nın Hırvatistan’daki Şimşek Operasyonu’na katılan komutanların yargılanması talebinde bulunmasını kınadı.

Savcılığın Bosna Hersek’te yüzlerce savaş suçlusu hiçbir cezai yaptırımla karşılaşmaksızın yaşamını sürdürürken başka bir ülkedeki suç iddialarına odaklanmasını kınayan dernek, kurumu enerjisini eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından “A kategorisine” alınan dosyalara yoğunlaştırması çağrısında bulundu.

Konuya ilişkin olarak basına konuşan Hırvat komutanlar ise savaş sırasında Bosna Hersek’e yardımcı olduklarını ve böyle bir adıma mana veremediklerini açıkladı.

Hırvatistan Ordusu’nun Slavonya’daki Sırplara yönelik operasyonuna ilişkin ilk rapor, 15 yıl önce Banya Luka’da hazırlanmış ve raporun Bosna Sırp Cumhuriyeti entitesi İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlatıldığı ileri sürülmüştü. 

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Yunanistan’da orman yangınları büyük doğa felaketine neden oldu

Sonraki Haber

Arnavutluk’ta orman yangınları devam ediyor