Bosna Hersek, STA kapsamında Türkiye’ye yine dana eti ihraç edecek

Bosna Hersek, iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması (STA) kapsamında Türkiye’ye yine dana eti ihraç edecek.

Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Stasa Kosarac, ülkenin Pazartesi gününden itibaren Türkiye’ye yine dana eti ihraç etmeye başlayacağını duyurdu.

Yıl sonuna kadar Bosna Hersek’ten Türkiye’ye bin ton dana etinin ihraç edilmesinin öngörüldüğünü aktaran Kosarac, “İhracat, peyderpey gerçekleştirilecek. İlk sevkiyat Pazartesi günü yapılacak.” dedi.

Kosarac, Sırp Cumhuriyeti (RS) ve Bosna Hersek Federasyonu’nda (FBiH) faaliyet gösteren şirketlerin, iki ülke arasındaki STA kapsamında Türkiye pazarına et ihraç edebileceğini anımsatarak, “Bu, Türkiye’nin ihracat odaklı şirketlerimize yönelik iyi niyetinin ve bu ülke ile sahip olduğumuz istikrarlı ticari ilişkilerin bir göstergesidir.” diye konuştu.

Bosna Hersekli şirketlerin, ürünlerini Türkiye pazarına ihraç edebilecek standartlara sahip olduğuna işaret eden Kosarac, dana eti ihracatına ilişkin anlaşmanın FBiH’te faaliyet gösteren bir şirket ile imzalanmış olmasına rağmen, ihracatın yüzde 50’sinin RS’de bulunan şirketlerden yapılması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunanistan sınırında 3 FETÖ şüphelisi yakalandı

Read Next

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman’dan Kızılyıldız taraftarlarına tepki