Bosna Hersek Savcılığı, aralarında Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik ve Sırp entitesi başkanı Zeljka Cvijanovic’in de yer aldığı siyasetçiler aleyhinde anayasal düzene saldırı şüphesiyle soruşturma başlattı.

Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti entitesinde yerel hükümetin devlete ait yetkileri entitenin üzerine alması ve Sırpların silahlı kuvvetler, vergi idaresi ve adliye gibi stratejik öneme sahip kurumlarından çekilmesi ve bunlar yerine Sırp Cumhuriyeti’ne ait paralel kurumlar oluşturmasına yönelik inisiyatifi hakkında soruşturma açıldı.

Bosna Hersek’te Dayton Barış Anlaşması’nın imzalanmasından bu yana en büyük krizin mimarları olarak görülen Sırp politikacılar, söz konusu adımlar nedeniyle ülkenin anayasal düzenine saldırı ile suçlanıyor.

Soruşturma çerçevesinde çok sayıda Sırp politikacı, savcılık tarafından ifade vermeye davet edildi.

İfadeye çağrılanlardan biri de Demokratik Halk İttifakı (DNS) Başkanı Nenad Nesic. Nesic, “Anayasal Düzene Saldırı“ soruşturması çerçevesinde 21 Aralık’ta tanık olarak ifade vermeye gideceğini açıkladı.

Nesic, “Sorumluluk sahibi bir siyasetçi olarak yargının her zaman yanındayım. Ne yazık ki bunun adli bir prosedürden çok siyasi bir süreç olduğuna inanıyorum. Sırp Cumhuriyeti’nin haklarının savunulması, anayasal düzene saldırı değil, sadece anayasal düzenin savunulması olabilir. Her şey hakkında kamuoyunu zamanında bilgilendireceğim“ dedi.

Bosna Hersek Savcılığı, bu ayın başlarında Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi’nin Bosna Hersek İlaç ve Tıbbi Malzeme Kurumu’nun yetkilerini entiteye taşıyarak Sırp entitesine ait paralel bir kurum oluşturma kararı konusunda da dosya hazırlamıştı.   

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Belgrad Büyükelçisi Aksoy AA’nın “Yılın Fotoğrafları” oylamasına katıldı

Sonraki Haber

Yunanistan, Türkiye sınırındaki çiti genişletiyor